Terapie pomocí hudby – tak bychom mohli jednoduše vysvětlit, co znamená muzikoterapie. Když se ale podíváme trochu hlouběji, je to o něco složitější.
Sdílej článek
Historie slova muzikoterapie sahá daleko do minulosti, což dokazuje i původní význam slova – moisika znamená řecky hudba, latinské iatreia zase značí léčbu. To, že má hudba velmi dobrý vliv na naše zdraví, věděli lidé již tisíce let před námi.
To, že muzikoterapie není žádná novinka, dokazuje spousta faktů. Jen si vzpomeňte například na domorodé africké či jihoamerické kmeny, jejichž příslušníci dle svých předků během různých rituálů tančí a zpívají písně, o kterých věří, že v sobě ukrývají mocnou léčivou sílu. Někteří historičtí psychologové zase využívali hudbu k pozorování lidí a jejich reakcí na jednotlivé zvuky a jiní lékaři věřili, že určitá souhra tónů dokáže člověka léčit.
Tolik k tomu, jak fungovala muzikoterapie v minulosti, a teď už se vrhněme na to, jak může pomáhat dnes.
Muzikoterapie je významným doplňkem v dalších oborech, zejména ve speciální pedagogice, hudební pedagogice, medicíně, psychoterapii a dalších.
Základ muzikoterapie je vždy stejný – je využívána hudba. Mění se ale například hudební nástroje či techniky, jakým je terapie prováděna. A to podle toho, co klient potřebuje. Někde je hudba poslouchána, někde ji zase vytvářejí sami pacienti, ať už zpěvem, hraním na nástroje či vyluzováním různých zvuků, např. tleskáním, pískáním a podobně.
Na muzikoterapeuty se nejčastěji obrací maminky dětí, kterým nejde učení úplně hladce, hůř komunikují, straní se ostatních dětí nebo lidí, výjimkou nejsou ale ani pacienti s poruchami vývoje či ti, kteří mají problémy s mluvením či chováním.
Hudební terapie je oblíbená i u pacientů s různými tělesnými či duševními postiženími.
Jak muzikoterapie přesně pomáhá?
- Pacient se učí soustředit na určitou věc.
- Prostřednictvím hudby se posiluje jeho vztah s terapeutem.
- Terapie má uklidňující účinky.
- Léčba pomáhá budovat pacientovo sebevědomí.
- Pomocí muzikoterapie se zlepšují vztahy v kolektivu.
- Protože terapie působí i preventivně, můžete ji vyzkoušet se svými dětmi. V Brně se v hlavní knihovně často konají bezplatná muzikoterapeutická odpoledne, kdy jsou děti aktivně zapojeny do vyprávění příběhu za pomoci hudby.
_tip_