Víte, že až čtyři procenta dětí trpí tupozrakostí? Jde o takzvaný syndrom líného oka, který není radno podceňovat!
Sdílej článek
O co jde?
Tupozrakost neboli amblyopie je funkční vada zraku. Dochází při ní ke snížené schopnosti ostrého vidění, které je způsobené útlumem zrakového vnímání.
Tupozrakost bývá většinou jednostranná. To znamená, že na jedno oko dítě vidí dobře, na druhé o dost hůř, jakoby přes matné sklo. Často bez viditelných změn, takže když si potomek na nic nestěžuje, kolikrát ani nic nepoznáte.
Kdo nejčastěji trpí tupozrakostí?
Tupozrakost nejčastěji postihuje šilhavé děti a ty s předpokladem dědičnosti zrakových vad. Příčinou může být i vyšší dioptrická vada, šedý zákal či úraz oka.
Podle Gabriely Pilkové, lékařky z Dětského očního centra Kukátko, se tupozraké dítě mnohem dřív unaví, ztrácí koncentraci, navíc bývá nepozorné, roztržité a začíná zlobit. „Některé návyky si pak přenáší i do dalšího života,“ říká doktorka Pilková. Proto je potřeba vadu co nejdříve řešit.
Jak vadu odhalit?
Nejdůležitější je včasná prevence. To znamená pravidelná kontrola zrakové ostrosti u odborného lékaře. Ještě víc by na ni měli dbát rodiče, kteří sami trpí oční vadou.
Signálem toho, že není se zrakem dítěte něco v pořádku, by také mohlo být například jeho časté zakopávání, narážení do věcí, mnutí očí, jejich zarudnutí a pálení, častější mrkání, opakované záněty očí, naklánění hlavy na jednu stranu či mhouření očí. V takovém případě byste měli očního specialistu vyhledat co nejdříve.
Je možné tupozrakost vyléčit?
Ano, shodují se lékaři. Ale musí se podchytit včas. Posledním obdobím, kdy lze tupozrakosti zabránit, je předškolní věk. „S léčbou je třeba začít opravdu brzy, ideálně mezi třetím a pátým rokem věku dítěte, kdy je šance na úplné vyléčení velmi vysoká,“ uvádí doktorka Pilková.
V pozdějším věku se už tahle oční vada stává postupně nevyléčitelná. Jak upozorňuje Gabriela Pilková, pokud se začne s tupozrakostí něco dělat po osmém věku dítěte, naděje na její odstranění je velmi malá. A čím je člověk starší, tím se šance na vyléčení snižuje.
Jak ji léčit?
Tupozrakost se nedá odoperovat. Řeší se proto konzervativně – u dětí nošením speciálních dioptrických brýlí, zakrýváním zdravého oka okluzorem a v neposlední řadě pomocí takzvaných pleoptických cviků.
Cviky, které jsou založeny na principu oko–ruka, oko–noha, oko–paměť, se zaměřují na rozvoj zrakového vnímání, rozvoj barvocitu, zlepšení orientace v prostoru a posilování zrakově motorické orientace. Během cvičení musí být zakryto oko zdravé, aby se to postižené nutilo zapojovat co nejvíce.
Hrozí i oslepnutí
Léčba je vždy individuální a během ní je nutný pravidelný dohled dětského očního lékaře a ortoptisty. Možná půjde o běh na dlouhou trať. Rozhodně se však vyplatí. Protože není-li tupozrakost léčena včas, následky můžou být vážné a trvalé. Podle lékařů tupozrakost s sebou do budoucna dokonce nese i riziko oslepnutí.
_tip_