Nedávno jsem si ukvapeně objednala nový batoh. Byl krásný a byl drahý. Přestože můj zájem během jeho výroby opadl, objednávka se nedala vzít zpět. Ještě že tak! Proč bychom měli dbát na původ a způsob výroby věcí, které kupujeme, a proč by nám nemělo být líto investovat do nich zdánlivě více peněz?
Sdílej článek
Objednat si výrobek na zakázku už dnes není zcela běžné. Trh je přesycen, můžeme zajít do libovolného obchodu, seženeme vše levně. Právě přesycený trh tlačí ceny dolů a nám mnohdy nedochází, co vše se za oním (libovolným) výrobkem skrývá.
Batoh jako příklad za všechny
Před pár lety jsem se rozhodla, že pokud to jen trochu půjde, budu si vybírat kvalitní české výrobky. Mám ráda věci, za kterými je příběh. A nemyslím příběh malé asijské holčičky, která místo hraní sedí ve fabrice za strojem za minimální odměnu. Samozřejmě vždy zvažuji cenu, nemůžu si dovolit utrácet peníze neuváženě, stejně jako většina z nás. I to je důvod, proč raději zaplatím za svůj batoh dvakrát, možná i třikrát více, než kolik by stál v celosvětovém řetězci se sportovním zbožím. Všichni dobře víme, že nekvalitní výrobek několikanásobně přeplatíme. Brzy je nepoužitelný nebo nehezký, protože nikdo nedbá na materiál ani kvalitu zpracování. Přesto si jej pořídíme a máme radost, že jsme nakoupili levně. Své rozhodnutí nakupovat kvalitní zboží si musím často připomínat, protože lákadel je mnoho. Českých výrobců je podstatně méně a ne všichni se mi samozřejmě trefí do vkusu.
Proč a jak?
Proč se takto rozhodnout je zjevné. Batoh, který jsem si přinesla domů, jsem si okamžitě zamilovala a bylo jasné, že pokud budu chtít, může ho v budoucnu zdědit ještě moje dcera, protože prostě vydrží. O kolika výrobcích ve své domácnosti to můžeme říct? Je potřeba dalších argumentů? Protože kvalita je trvalá, protože výrobce je žena na mateřské, která tak rozjela svou živnost, vydělává si kvalitní prací na živobytí a pod každým výrobkem je podepsaná. Protože kdyby se s batohem něco stalo, vím přesně, za kým mám jít. Navíc pokud si výrobce stojí za svou prací, nebude reklamace potřeba. Samozřejmě nechci tvrdit, že mezi českými výrobci se nenajde filuta, kterému kvalita tolik na srdci neleží a přednost dává pouze zisku, ale zde pomůže zjistit si o něm více a přečíst si reference (i některé české firmy zadávají výrobu do Asie). Mám ještě další odpovědi na „proč“. Protože cesta výrobku ke mně nevede přes půl světa, aby po pár měsících skončil v popelnici, a proto je ekologičtější. Najít si ideální výrobek tímto způsobem je tak trochu dobrodružství, a když se podaří, mám z toho větší radost než v běžném obchodě. A konečně protože jednoduše nechci, aby výrobky mé každodenní potřeby vyráběly asijské děti.
No a jak? Jak už jsem uvedla, vyplatí se vyhledávat a zjistit si informace o výrobci. Bude vás to stát nějaký čas u internetu, než najdete to, co potřebujete, což je sice další investice (časová), ale i ta se vyplatí. Příště už budete vědět, za kým jít. Český výrobce s vámi komunikuje, a pokud nenajdete, co hledáte, je tady možnost zkusit se s ním domluvit na zakázce přímo vám na míru. Který řetězec vám tohle nabídne? Nechce-li se vám vyhledávat na internetu, zkuste alespoň skupiny a diskuze na sociálních sítích nebo buďte „sociální“ ještě o trochu víc a vydejte se na lokální trhy a markety, kterých je během roku v různých městech dostatek. Najděte si výrobce a dále už komunikujte přímo. Zeptejte se přátel, určitě několik rad získáte. Případně se naučte šít, protože DIY („udělej si sám“) výrobky jsou trend.
Bez výčitek
Svůj batoh jsem doma chvíli tajila, protože partner nemá v takových situacích vždy pochopení. Ano, ale jen do chvíle, než jsem si uvědomila to, o co se s vámi snažím právě teď podělit. Nemusím se stydět za to, že své peníze utrácím za kvalitu, která vydrží daleko déle, než mě výrobek bude vůbec bavit. Nemusí mi být hloupé, že šetřím životní prostředí, a nemusím se cítit provinile kvůli tomu, že podporuji českého výrobce (a českou ekonomiku). Ani to, že za mým batohem stojí konkrétní osoba a příběh a že kvůli mně ta malá asijská holčička ve fabrice nesedí. A kdo ví, třeba autor vašeho výrobku bydlí a pracuje ve vedlejším domě nebo vesnici a ještě tak získáte nové přátele.
_tip_