Rodičovství je těžká práce a být matkou samoživitelkou je ještě složitější. Souvisí s tím úzkost, stres, velké výzvy a zodpovědnost za vše, co se týká výchovy dětí. Když jste to zvládali ve dvou, celkem to šlo. Jak se s tím ale vyrovnáte sama?
Sdílej článek
Bude to těžké, ale nebojte se toho. Poradíme vám, jak s pomocí plánování, organizování a podpory můžete vše zvládnout a být skvělou singl mámou. A mateřství si skutečně užívat.
Emoční záchrana
Nastavte si denní rutinu, která bude vyhovovat jak vám, tak dětem. Každodenní program dokáže dětem zajistit nutnou míru pohodlí, zvláště v případě, kdy se jim rozpadá nejbližší rodina. Vařte jejich oblíbená jídla, hrajte si doma i venku, čtěte si před spaním a zaveďte různé nové rituály, které se vám líbí a zapadají do vašeho nového života.
Mluvte s dětmi o tom, co se právě děje a proč to tak je. Vysvětlení samozřejmě přizpůsobte věku dítěte. Pomozte jim porozumět, proč to tak je, zjednodušíte jim orientaci v nastalé situaci. Pokud vás potkalo takové neštěstí, jako je nenadálá ztráta partnera z důvodu nehody nebo nemoci, snažte se pomoci dětem vyrovnat se se zármutkem. Samy se musíte s neveselou situací poprat, ale děti ji prožívají jinak. Řekněte si, jaké změny vás doma čekají, co vše se změní.
Rozhodně v sobě emoce nedržte a snažte se s nimi vyrovnat podle svých potřeb. Je důležité, abyste se dala do pořádku a vyrovnala se se ztrátou – zejména kvůli zachování zdraví zbytku rodiny. Promluvte si s dalším rodinným příslušníkem, přítelkyní, psychologem a zpracujte své emoce. Dopřejte si čas o samotě, pokud to potřebujete. Pusťte si povzbudivou hudbu, začněte sportovat nebo se proběhněte po parku jako vždy. Dělejte věci, které vás činí šťastnými. Mějte se ráda tak, abyste mohla svou lásku předávat i dětem.
Finanční záchrana
Zvažte svou finanční situaci ze všech možných úhlů a co nejdříve to půjde. Ze začátku možná nebudete dostávat podporu/alimenty a o domácnost se budete muset postarat ze svých vlastních úspor. Možná se nakonec budete muset přestěhovat do něčeho menšího, aby se snížily náklady. Naplánujte si minimální částku, kterou musíte měsíčně vydělat a ušetřit. Potřebujete si půjčit? Zkuste se nejprve poptat u členů své rodiny. Pozorně si projděte všechny nabídky a vybírejte moudře.
Přemýšlejte dopředu a zvažte všechny možnosti, jak byste mohla zvýšit pravidelný měsíční příjem. Možná si vyhlédnete kurz, který vás posune dál, nebo zažádáte v práci o zvýšení platu. Třeba si najdete dokonce brigádu na několik hodin týdně, nejlépe práci z domova u PC.
Sociální záchrana
Zajistěte si výpomoc v případě nouze. Možná dítě zrovna onemocní, ale vy budete muset jít na důležitou obchodní schůzku. Pokud to lze, poptejte se u všech členů rodiny, jak jsou na tom časově a zda by mohli zaskočit alespoň na nezbytné minimum času. Možná znáte v okolí i jinou maminku, která je na vše sama, a nabídnete si vzájemnou výpomoc.
Přemýšlíte-li nad oživením partnerského života, zvažte, kdy nového partnera představit dětem a co jim říci. Vyplatí se chvíli počkat, až si budete sama jistá, že nový vztah má budoucnost.
Být jen samotnou mámou je velká životní změna. Buďte silná a nenechte děti, aby sklouzly ke špatným návykům a ošklivému chování jen proto, že za vzniklou situaci cítíte částečnou vinu. Nikdy o sobě neuvažujte jako o špatném rodiči, když vám něco hned nejde nebo si nemůžete něco dovolit koupit. Dejte si na vše čas. Postupně zjistíte, jak se v nové situaci zachovat a kudy navigovat rodinný i osobní život.
Máte tipy, jak ulehčit život ostatním maminkám samoživitelkám? Podělte se o ně s námi.
_tip_