Dopřát tělu pravidelný odpočinek by měl každý z nás. Protože jinak se vám to může pěkně vymstít – dlouhodobá zátěž se totiž ráda podepisuje na zdraví. Jak se dá relaxovat? Jak dobít baterky?
Sdílej článek
Odpočívat se dá dvěma způsoby. Pasivně a aktivně. A možností je opravdu celá řada.
Dopřejte si pravidelný a vyvážený spánek
Asi každý ví, že pro tělo je nejdůležitější dostatečný spánek, který nám dává zásoby energie, vyrovnanou mysl a posiluje imunitní systém. Jestliže nebudete dostatečně spát, vytvoříte si deficit. A to je první krok k ohrožení organismu a tím pádem ke vzniku nemocí.
Pokud si však myslíte, že vše zachráníte jednorázovým víkendovým proležením v posteli, pletete se. Spánek má svá pravidla a tu správnou energii nám dodá jen v případě, že je vyvážený a pravidelný.
Masáž prokrví, odstraní únavu a uvolní endorfiny
Krásnou vzpruhou pro vaše tělo může být i pravidelná masáž. Co s vámi udělá? Během ní se zrychluje cirkulace krve, rychlejší je i přísun kyslíku a živin. Zároveň se vám díky masáži odplaví odpadní látky zadržované ve svalech, tím pádem krásně detoxikujete, posilujete přirozenou imunitu a rychleji regenerujete. Je také známo, že během masáže přechází mozek do frekvenčního rytmu meditace, což je pro duševní relaxaci jedinečné.
Dobře provedenou masáží také můžete předcházet migrénám, odstraníte únavu, stres a napětí a v neposlední řadě se vám uvolní endorfiny – takzvané hormony štěstí.
Po masáži rovněž budou jak znovuzrození ti, kteří trpí častou bolestí zad a krční páteře. Jen jedna osobní rada: Není masáž jako masáž. Při bolestech zad já osobně dávám přednost fyzioterapeutovi. Ten totiž nejlépe ví, kam „sáhnout“.
Pivní a slámová koupel povzbudí a léčí
„Dobře po těle“ vám zajisté bude i po koupelích. Těch je také celá řada. Tak například taková pivní lázeň. Už od středověku je známé, že koupele v kvasnicovém pivu mají blahodárné účinky a jsou skvělou prevencí. Nejenže pročišťují organismus skrz póry v pokožce, ale působí blahodárně i na revmatické potíže, dnu či některá kožní onemocnění.
Skvělá je i slámová koupel z přírodní směsi některých trav a bylin. Ta zase kromě povzbuzení celého těla zmírňuje kloubní a svalové potíže.
Sport provětrá mozek
Odpočívat se dá ale i aktivním způsobem. Sport sice tělo tolik neregeneruje jako třeba spánek, ale zase například pomůže k odreagování a dodává nové síly. Při fyzické aktivitě totiž vyplavujete hormony, které pozitivně působí nejen na tělo, ale i na psychiku. Pohybem prostě bojujete jak proti únavě, tak i proti depresi a podrážděnosti. Navíc sport provětrá i mozek – lépe si pak pamatuje a rychleji přemýšlí.
Nebojte se relaxovat mozkem
Aktivním odpočinkem ale může být i přemýšlivá činnost, třeba hraní karet či luštění křížovek. Relaxovat mozkem je dobré především pro ty, kteří „mozkem i pracují“. Změnou činnosti se totiž odpoutáte od původního toku myšlenek, a když se k němu pak vrátíte, mnohem snáz se vám bude navazovat a zpracovávat nové informace.
Zařaďte relaxaci do svého programu
Odpočívat se dá na x způsobů. Jen se nebojte relaxaci zařadit do svého programu stejně jako třeba pracovní schůzku. Věřte, že si na oddych zvyknete a budete se pak cítit mnohem lépe. A naberete nový vítr do plachet!
_tip_