Mléko je pro miminka synonymem pro jídlo. Začínají mateřským mlékem a postupně se přesunou ke kravskému. Zatímco je mléko od maminky bezproblémové, kravské složení mléka může často způsobovat alergie. Co je alergie na mléko, co ji způsobuje a jak se s ní vyrovnat?
Sdílej článek
Co je alergie na mléko (živočišného původu)?
Alergie na mléko je stav, kdy imunitní systém jedince bere mléčný protein jako cizí látku a napadá ji. Ve chvíli, kdy tělo s proteinem začne bojovat jako s patogenem, musí se jednoznačně projevit symptomy. Dnes trpí 2–3 % malých dětí alergií na mléko.
Může být miminko alergické na mateřské mléko?
Ne. Miminko nemůže být alergické na mléko, které je vyráběné přímo pro něj. Pokud se u něj projevují příznaky alergie, není to na mléko jako takové, ale na prvky, které se do mléka dostaly z matčiny stravy.
Je alergie na mléko stejná jako intolerance laktózy?
Ne. Jsou to dvě zcela rozdílné věci.
Alergie na mléko:
- Týká se imunitního systému
- Imunitní systém reaguje na mléčný protein
- Alergici nemohou konzumovat žádné mléko
- Miminka mohou konzumovat mateřské mléko
Intolerance laktózy:
- Týká se zažívacího traktu
- Porucha vstřebávání laktózy – laktóza je mléčný cukr, který se nachází v mléce a mléčných produktech
- Lidé trpící intolerancí laktózy mohou konzumovat mléka bez obsahu laktózy
- Miminka nemusí být schopna konzumovat mateřské mléko
Co u dětí způsobuje alergii na mléko
Jasné příčiny jsou bohužel zatím neznámé. Ve chvíli, kdy se jídlo dostane do tenkého střeva, imunitní systém ho pokládá za cizí látku a napadá ho, což způsobuje alergickou reakci. Genetika a životní prostředí jsou hlavní příčinou potravinových alergií, zatímco ostatní faktory zvyšují riziko, zvláště u malých dětí, vývoje alergie na mléko.
Hlavní rizika vzniku alergie na mléko
Miminka jsou náchylnější ke vzniku alergie za následujících podmínek:
- Rodinná anamnéza – dítě má 75% pravděpodobnost vzniku alergie na potravinu v případě, že jsou oba rodiče alergičtí. Riziko se sníží na 40 % když je alergický jen jeden z rodičů.
- Opakované předčasné požití – miminko, kterému příliš brzy opakovaně podáváte kravské mléko.
- Být prvorozený – vědci zjistili, že především prvorození jsou náchylnější ke vzniku potravinových alergií. Je to zapříčiněno menším vystavením okolním bakteriím než v případě jejich dalších sourozenců.
- Astma a ekzémy – děti trpící astmatem a různými druhy alergií jsou náchylnější ke vzniku potravinových alergií, především na mléko.
- Jiné alergie na potraviny – pokud se projeví alergie na jistý druh potravy, je zde riziko možné alergie i právě na mléko. Buďte extra opatrní při prvním podávání.
Jakmile zjistíte, že se miminko nachází v rizikové skupině, hledejte jakékoliv příznaky spojené s požitím mléka a mléčných výrobků. Patří mezi ně kopřivka, vyrážky, otékající obličej, útržkovité dýchání, kašel, dušnost, hleny v nose, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem a kolika.
Diagnóza
Alergie na mléko se zjišťuje třemi způsoby – postupnou eliminací jednotlivých druhů potravy, testováním alergenů pod kůží, krevním vzorkem – v případě alergie se v krvi objeví protilátky.
Léčba u dětí
- Antihistaminika – nevyléčí samotnou alergii, ale napomáhají bojovat se symptomy, jako jsou bolesti břicha, otékání apod.
- Epinefrin – jinak známý jako adrenalin. Epinefrin je hormon, který se užívá při anafylaktickém šoku.
- Nepožívání mléka v době kojení – maminky, které kojí miminko alergické na mléko, se musí po celou dobu, dokud nepřestanou kojit, zdržet konzumace mléka a mléčných výrobků.
Většina dětí z alergie na mléko vyroste. Některým vydrží až do puberty. Až 80 % dětí se zcela zbaví této alergie do svých 16 let. Samozřejmě záleží na závažnosti prodělané alergie.
Základní rada zní: nepodávejte mléko miminkům mladším 1 roku života. Mléko a mléčné výrobky podávejte postupně a v malých dávkách.
_tip_