Čeká vaši ratolest v příštím roce nástup do školy a vy už nyní zvažujete, zda a jak začít trénovat četbu? Dobře děláte.
Sdílej článek
Minimálně kladný vztah k četbě může dítě získat už v prvních letech života a právě díky němu bude k četbě přistupovat s nadšením a zvídavostí.
Pokud vaše dítě prahne po poznání písmenek a samo se aktivně k četbě hlásí, není důvod mu bránit. V takovém případě dítě pozitivně podpořte, trpělivě odpovídejte na jeho „co je to za písmenko?“ a občas ho třeba i sami vyzvěte k přečtení některého písmene či kratšího slova. Využít samozřejmě můžete i libovolnou formu hry, například hledání vybraného písmene na stránce oblíbené knížky, v čekárně u lékaře nebo kdekoliv na ulici při procházce městem – což je i skvělá strategie, jak dítě zabavit.
Rozhodně ale na dítě netlačte a nenuťte ho ke čtení, pokud ho to nebaví. Ve škole bude mít dostatek času se vše potřebné naučit. Raději dítěti sami čtěte to, co má rádo, a budujte u něj tak k četbě pozitivní vztah. Zároveň není od věci ptát se dítěte na doplňující otázky k příběhu, čímž podporujete jeho schopnost porozumění. Čas od času můžete také zmínit nějakou zajímavost, kterou jste si přečetli v letáku, novinách nebo časopise. Dítě tak zjistí, že četba umožňuje přístup k zajímavým informacím a o to více bude toužit si ji osvojit.
Skvělým krokem je pak i návštěva knihovny, kde si dítě může samo vybrat knihu pro večerní čtení i se potkat s dalšími dětmi, které četbě fandí. Pak už je to jen krůček k pojmenovávání jednotlivých písmen abecedy. Jakmile se do této fáze dostanete, a dítě začne číst i slova, dejte mu maximální čas, který bude vyžadovat.
_tip_