Homeopatie je hojně diskutované téma. Jak by ne. Rozděluje totiž naši společnost na dva nesmiřitelné tábory. Jeden na tuto alternativní léčebnou metodu nedá dopustit, druhý ji naopak zcela zpochybňuje. Jak to vidíte vy?
Sdílej článek
S homeopatií se, troufnu si tvrdit, setkal snad každý. Ať už s ní má vlastní zkušenost, či o ní alespoň slyšel. Přesto si zopakujme, o co vlastně jde.
Homeopatie je léčebná metoda, jejímž cílem a posláním je obnovení zdraví a harmonie organismu. K tomu využívá homeopatických léků složených výhradně z živočišných, rostlinných či minerálních látek.
Důležitý je celek
Každý, kdo se homeopatií zabývá, vám řekne, že metoda se nezaměřuje na důsledek, ale především na příčinu nemoci. A tak je jako celek zkoumán nejen samotný pacient, ale také jeho symptomy. A jako celek se pak i léčí.
„Proto homeopati neradi slyší, že jde o alternativní přístup. Rádi slyší, že jde o přístup celostní,“ říká MUDr. Kateřina Cajthamlová, která absolvovala studium homeopatie v Londýně a ve své praxi se mimo jiné touto metodou rovněž zabývá.
Podobné podobným
Na jakém principu je metoda založena? Na jednoduchém: podobné se léčí podobným. To znamená, že k léčení určitého symptomu nemoci se používá látka, která je sama o sobě schopna v lidském těle vyvolat podobné příznaky jako nemoc, proti které je použita.
Právě na tohle fungování před 200 lety poprvé upozornil míšeňský rodák dr. Fridrich Samuel Hahnemann (1755–1843), který mnoho let zkoumal základní zákony vzájemného působení nemocí. Pokusy prováděl sám na sobě, aby měl co nejvěrnější závěry. Tehdy svým objevem naprosto protiřečil všem dosavadním léčebným postupům, které razily princip léčit symptomy pomocí prostředků vyvolávajících opačný efekt.
Shrňme si to. Když půjdete k lékaři s vysokou teplotou, předepíše vám lék, který horečku snižuje. Homeopat ne. Ten vás bude léčit lékem, který u zdravého člověka teplotu zvýší.
Bez vedlejších účinků
Jaká onemocnění se dají homeopaticky léčit?
- Uvádí se, že metoda je vhodná na chronické nemoci, jakými jsou různé druhy alergií, ekzémy, nespavost, bolesti hlavy, časté infekce. Mimo jiné je úspěšná i při psychických a emocionálních problémech či odvykání závislostí.
- Homeopatii lze také po odpovídajícím odborném vyšetření používat jako doplňkovou léčbu při úrazech, operacích nebo u porodu.
Odborníci také často dostávají otázku, zda můžou homeopatické léky užívat i děti či kojící ženy. Odpověď zní ano. Homeopatika totiž zaručují absenci jakýchkoli vedlejších účinků, tudíž mohou být podávána i kojencům.
_tip_