Syndrom vyhoření se netýká jen nezajímavého zaměstnání, ale v dnešní době se bohužel čím dál častěji skloňuje i v otázkách rodičovství. Kdo je vyhořelý rodič a jak k tomu dochází?
Sdílej článek
Důvod je jednoduchý – trávíme s dětmi více času, než trávili naši rodiče a prarodiče. Dle výzkumu amerického The Economist tráví mámy se svými dětmi dvojnásobek času a tátové až trojnásobek, než tomu bylo před 50 lety. A toto soustavné rodičovství bez jakýchkoliv pauz dokonale vyčerpává. Pokud rodiče své dítě neustále hlídají a dávají mu veškerý svůj volný čas, cítí se mentálně i emotivně prázdní.
Díky moderním technologiím jsme do výchovy vtaženi mnohem více, než by se nám líbilo. Začíná to už v době, kdy je miminko v bříšku, ultrazvuky, 3D ultrazvuky, baby monitory a po porodu chůvičky a aplikace na smartphonech. Díky těmto vymoženostem máme kontinuální přístup k potomkovi. Nasáváme nové a nové informace. Nedokážeme si užít to, co právě prožíváme, protože jsme pořád na trní, zda se něco neděje. Když jsme bez dítěte, řešíme, proč nevolá a jestli se mu něco stalo.
Telefony nám vlastně vůbec nedovolí, abychom se od dětí odpojili. Mnoho aplikací je vymyšleno právě tak, aby nás nutily k pravidelnému užívání. Mnoho z nás se na nich stane dokonce závislými. Pro hlavu i tělo rodiče je velmi únavné, když se z tohoto modu nedokáže ani na chvíli vymanit. Hladina adrenalinu a stresových hormonů prakticky vůbec neklesá a to může vést k toxickému stresu.
Naši rodiče byli v klidu, když jsme celé odpoledne běhali s kamarády venku a vraceli se až na večeři při setmění. Dnes jsme ze všeho nervózní, venku číhá více nebezpečí a minutu poté, co se dítě nenahlásí v předem domluveném čase, už šílíme. K tomu nám pomáhají ještě aplikace ke sledování díky GPS. Na jednu stranu víme, že je vše v pořádku, na druhou jsme z toho neustále vyčerpaní.
Dobíjet baterky a přelaďovat se na jinou vlnu by měli rodiče pravidelně. Je to to nejzdravější, co mohou pro sebe udělat. Jen tak se dítě naučí samostatnosti a péči o sebe samo.
_tip_