Ještě nenarozené děti vnímají neuvěřitelné množství zvuků kolem sebe. Rytmus a hudba jsou základem spokojeného života. Jak se vyvíjí schopnost zachycení prvních melodií až po zvládnutí hry na hudební nástroj?
Sdílej článek
První vnímání rytmu, maminčin tlukot srdce a hlas, melodie
Možná nevíte, že ucho je první smyslový orgán, který je plně vyvinut již od 4. měsíce. Všechny nenarozené děti tak mohou od této doby plně vnímat hluk kolem sebe.
Někteří psychologové se domnívají, že lidská záliba v hudbě pochází právě z tohoto období a tvoří základ pro rozvoj hry na bicí a celkovou oblibu rytmů. Tep nenarozeného dítěte se pohybuje mezi 120 a 160 tepy za minutu, proto hudba pulzující v tomto rozmezí je pro miminka nejpříjemnější.
Tlukot maminčina srdce není jediným zvukem, který miminko v děloze vnímá. Slyší ještě šplouchání plodové vody (proto většinu lidí uklidňuje šum moře), maminčin hlas (i když byste svůj hlas změněný plodovou vodou určitě nepoznaly) a zvuky maminčina světa kolem.
Zpívejte a broukejte si během těhotenství, miminko bude spokojené. Poslouchejte oblíbenou hudbu (pozor na přílišnou hlasitost) nebo zkuste některé nahrávky z široké nabídky pro těhotné ženy. Když se miminku hudba líbit nebude, nebojte, samo vás na to upozorní pořádným kopancem.
Od narození do 3 let věku
Miminko je po narození citlivé na okolní zvuky. Určitě nebude spokojené v náručí uječené sousedky, zatímco ve strejdově přítomnosti bude vrnět blahem, protože jeho hluboký sametový hlas působí jako medicína na ouška. Jasně dává najevo, co je mu příjemné a co ne.
Samo se začíná zvukově projevovat, nejdříve pláčem, pak přichází broukání a zkoušení samostatných zvuků a slabik. Jak si v tomto věku s miminky hudebně hrát?
- Nepřestávejte dítku zpívat a pouštět hudbu. Tančete s ním v náručí. Jakmile se začne stavět na vlastní nožky, určitě si všimnete, jak se při puštění hudby začne pohupovat v rytmu. Zkoušejte různé bláznivé taneční kreace, rozesmějete ho nebo zastavíte pláč.
- Pak přijdou na řadu rytmické hry. Klepání do hraček i dalších všemožných věcí, hrnců, plechovek, prostě do všeho v okolí. Snažte se najít různé předměty, které vydávají rozličné zvuky, a klepejte s miminkem/batoletem v různém rytmu. Zkuste třeba i igelit, který legračně šustí. Uvidíte, že drahé interaktivní hračky zůstanou ležet v koutě.
- Nezapomínejte na lidové říkanky. „Paci, paci, pacičky“ a podobné rytmizované jednoduché texty pomáhají při vývoji řeči a hudebního cítění. Krátké básničky s výrazným rytmem napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč v podobě jazykolamů a rozvíjí fantazii.
Od 4 let věku
Tou dobou už děti zvládají první písničky, bezvadně si pamatují melodie z oblíbených pohádek. U dětí, které hudba evidentně magicky přitahuje, můžete uvažovat o prvních krůčcích tímto směrem, např. hře na flétnu. Můžete si pořídit tabulku s hudební osnovou, společně natrénovat houslový klíč, vymyslet si k němu pohádku a zjistit, jaké druhy not se ještě vyskytují. Po zvládnutí prvních základů je lepší přenechat hudební výchovu na učiteli. Nakonec dítě doroste do okamžiku, kdy přejde na jiný hudební nástroj, který ho více zaujme. Skvělé jsou hudební kroužky a mateřské školky, kde se hudbě často věnují.
Najděte si kroužky vyučující metodou světoznámého Carla Orffa, hudebního skladatele. Ten vytvořil komplex hudební výchovy pro děti využívající hudby, tanečního pohybu a mluveného slova. Využil vše, co dítě zaujme. Malé děti rády napodobují zvuky zvířat, aut, cinkání, motorů apod. Vyrábějí hluk vším, co brnká, drnká, cinká, pípá, chřestí, bouchá. Toto vše Carl Orff složil do souboru dětských hudebních nástrojů, zdokonalených po zvukové stránce a odolných proti dětské destrukci. Zároveň je přizpůsobil skupinové hře. S některými si můžete hrát i doma.
_tip_