Jste zvědaví, jakého vzrůstu dosáhne vaše miminko, které se před nedávnem narodilo? Přinášíme výpočty a predikce spolu s hlavními a vedlejšími faktory, které mohou výšku ovlivnit.
Sdílej článek
Je těžké určit přesnou budoucí výšku, když člověk roste až do 15 či 16 let věku. Existuje ale několik faktorů, které mohou rychlost růstu a výslednou výšku ovlivnit. Jednou z nejpřesnějších metod zjišťování budoucí výšky je diagnostika kostí, kterou poskytne specializovaný rentgen a díky níž získáme téměř reálnou představu. Komu by se to ale chtělo podstupovat?
Finální výška těla závisí především na výšce předků, na genech, chronických nemocech a výživě.
Výživa
Všimněte si, že většina obézních dětí je vyšší než jejich vrstevníci. Naopak podvyživené děti jsou menší, než se v jejich věku očekává. Výživa velmi ovlivňuje růst těla. Správně vyvážená strava v přiměřeném množství podporuje růstové hormony a zdravý vývoj kostí a svalů.
Hormony
Hormonální nerovnováha, především nízká aktivita štítné žlázy nebo nedostatečná produkce růstového hormonu, vede také k nižšímu vzrůstu. Pokud se problémy vyřeší včas, může dítě dosáhnout průměrné výšky.
Léky
Užívání některých léků např. kortikosteroidů nebo určitých léků na astma může zpomalovat růstový proces.
Zdravotní stav
Pokud dítě trpí chronickým onemocněním, jako je neléčená celiakie, těžká artritida nebo určité druhy rakoviny, zcela jistě to omezí funkci růstového hormonu.
Genetické predispozice
Pokud se dítě narodilo s genetickými abnormalitami jako Turnerův syndrom, Downův syndrom nebo Noonanův syndrom, bude určitě menší než zbytek členů rodiny.
Ostatní faktory
Mezi ostatní faktory ovlivňující výšku vzrůstu patří pohyb, spací návyky, podnebí, strava, znečištění okolí a fyziologie samotné postavy.
Početní metody vzrůstu
- Návštěva pediatra – pravidelné návštěvy pediatra slouží také k zaznamenávání aktuální výšky dítěte podle předem daných tabulek. Zdravé děti kopírují křivku předtištěného diagramu a nemají s růstem potíže.
- Matematické metody – můžete zkusit jednu z početních metod, které vám řeknou alespoň okrajově, jaké výšky byste se mohli u dítěte dočkat. Nejčastější vzoreček je následující:
- Pro chlapce: ((matčina výška + 12,7cm) + otcova výška) / 2
- Pro dívky: ((matčina výška – 12,7cm) + otcova výška) / 2
- Zdvojnásobit výšku – většina dětí roste podle všeobecného pravidla – za první 2 roky života vytáhnou přibližně o 35,5 cm. Postupně růst snižují až na 6,5 cm ročně, než dosáhnou puberty. Nejjednodušší způsob, jak předpovědět výsledný vzrůst, je u chlapců vzít aktuální výšku ve 2 letech a vynásobit ji. Děvčata rostou rychleji, proto se doporučuje vynásobit výšku již v 18 měsících.
- Kalkulačka vzrůstu – na internetu naleznete mnoho odkazů na tzv. „kalkulačku vzrůstu“ (height calculator), kam zadáte výšku otce i matky, věk dítěte a jeho aktuální výšku. Výsledkem je číslo podle Khamis-Rocheovy metody.
Mezi potraviny podporující růst u dětí patří hlavně kuřecí maso, vajíčka, mléko, celozrnné výrobky, jogurt, sója, ořechy, čerstvé ovoce a zelenina.
Růst můžete také povzbudit správným tělesným pohybem. Nejlepší je protahování, jóga, různé druhy zavěšení se (na žebřinách, kruzích), basketball (zahrnuje mnoho skákání a natahování rukou a nohou při skocích na koš) nebo plavání. Všechny tyto aktivity protahují a prodlužují páteř.
_tip_