Že vás v mládí všechny tetičky chválily, že máte zuby jako perličky? Ano, nás taky. I přesto se naše děti více než často potýkají se zubním kazem. Co je na vině, jak mu předejít a také jak ho léčit? My to víme. Pojďme se tedy spolu podívat kazům na zoubek 😉
Sdílej článek
Týká se všech
Zubní kaz dnes není ničím neobvyklým. Mají ho dospělí, mají ho děti. Není tedy divu, že patří mezi nejrozšířenější infekční onemocnění na světě. U nás je ale statistika kazivosti u dětí poměrně smutná. Už před lety to byla zhruba třetina dětí ve věku pěti let, u které byl diagnostikován zubní kaz. Bohužel jeho výskyt stále narůstá a dnes už zkažené zoubky objevíte i u batolat.
Hledáme viníka
Jak je možné, že někdo nemá jediný kaz a jiný jich má plnou pusu? Zvlášť u dětí jednoznačnou odpověď asi nenajdeme. Někdy mohou být na vině rodiče, kteří nedbají na správnou techniku čistění zubů. „Vybavit dítě do života tak jednoduchým a zároveň funkčním pravidlem, jako je správná zubní hygiena, se opravdu vyplatí“, radí zubní lékařka Magda Janíková. Dalším viníkem může být špatná strava. Pokud dítě konzumuje mnoho cukru, ať už v nápojích nebo v pamlscích, může se to podepsat právě na jeho chrupu. Zároveň je důležité, aby se už nastávající maminky správně stravovaly, protože už prenatální vývoj ovlivňuje budoucí kvalitu zubů. A pestrá a na vitaminy a minerály bohatá strava by později měla být samozřejmostí i u dětí. Někteří rodiče také opomíjí fakt, že zubní kaz způsobuje Streptococcus mutans. Jak už sám název napovídá, jedná se o bakterii, se kterou není radno si zahrávat. Bohužel se ale často stává, že rodiče jsou právě těmi, kteří bakterii dítěti předají už v raném věku – třeba prostřednictvím olíznutého dudlíku nebo lžičky. V neposlední řadě také odborníci mluví o genetických predispozicích, které mohou částečně ovlivnit kvalitu dětského chrupu.
Prevence na prvním místě
Čistit a zase čistit. Tak by měla vypadat každodenní péče o zuby, tedy čistit dvakrát denně, ráno a večer. Dětem by se měly zuby čistit už od chvíle, kdy jim vykoukne první mléčný zoubek. Nedlouho poté byste také měli s dítětem navštívit stomatologa a tuto prevenci opakovat ideálně dvakrát ročně. Každý stomatolog vám ale stejně bude především klást na srdce, abyste se opravdu pěčlivě věnovali čištění zoubků. Podle mnohých odborníků není tak důležitá zubní pasta, jako technika čištění. Dokonce i prvňáčkům bychom měli stát při čištění za zády nebo jít rovnou příkladem: „Nejlepší učení je nápodobou, nejlepší výchova dítěte je být dobrým člověkem, hodným následování. Čistěme tedy zuby, mějme je rádi a budou to dělat i naše děti”, říká MUDr. Magda Janíková.
Když vše dodržíte a přesto se u vašich dětí nějaký zkažený zoubek objeví, než abyste se trápili tím, že jste něco zanedbali, doveďte dítko k zubaři a postupujte dál podle jeho rad. A dobrá zpráva na závěr: To, že má vaše dítě zkažené mléčné zuby neznamená, že bude mít problémy i s trvalým chrupem. Když ho naučíte správně se o zoubky starat, s velkou pravděpodobností mu jednou budou tetičky chválit zuby jak perličky 🙂
_tip_