„Otevři pusinku, dám ti mrkvičku…!“ „Za maminku, za tatínka…“ „Frrr… letí letadlo do pusinky…“ Připomíná vám to něco? Také se snažíte všemožnými způsoby přemluvit svého potomka k tomu, aby snědl alespoň trošku příkrmu? Tak na to běžte jinak – zkuste baby-led weaning, česky „odstavení vedené dítětem“.
Sdílej článek
Vypozorujte ten správný moment
Čas zavádění příkrmů je daný tabulkami, ale je třeba zdůraznit, že každé dítě je jiné a ne vždy musí tabulkám „vyhovovat“. Jako lepší řešení se proto může nabízet vypozorování momentu, kdy dítě začne dávat najevo, že mu mléko, ať už umělé, či mateřské, prostě nestačí. Když například sedí s vámi u stolu a dožaduje se toho, co máte na talíři vy, pak je připraveno začít s příkrmy.
Rozdíl mezi BLW a klasickými příkrmy je ten, že v první metodě nepodáváte dítěti rozmixovanou stravu, ale celé kusy. Stejně jako u příkrmů jde zkraje spíše o ochutnávání, ne o zahnání hladu. K tomu stále bude ještě nějakou dobu sloužit mléko.
Jak na BLW?
Samozřejmě že dítěti hned na talíř nepoložíte řízek s brambory, ale začínáte postupně doporučovanými potravinami. Povařte proto kousek mrkve či řepy a nakrájejte je tak, aby je dítě mohlo pohodlně uchopit. Zkraje budou děti spíše ochutnávat a hrát si, ale postupně se naučí jíst natolik, že sami vynechají kojení místo jídla. Skvělé je i to, že na rozdíl od mixované stravy si hned spojí chuť s danou potravinou.
Pravděpodobně vás napadlo, jak může několikaměsíční dítě zvládnout pozřít celé kusy jídla? Sama jsem se touto otázkou zabývala, ale uklidnilo mě zjištění, že děti mají mnohem vyvinutější dávicí reflex než dospělí. Když jsem viděla, že dcera opravdu zvládá kusy jídla naprosto s přehledem, přestala jsem se bát a již od samého počátku si užíváme společné stolování.
_tip_