Věděli jste, že červená řepa brání vzniku rakoviny? A že se jí díky své barvě a obsahu tělu prospěšných látek také říká krvavý elixír mládí? Při pravidelné konzumaci prostě dokáže opravdové zázraky.
Sdílej článek
Červená řepa obsahuje betacyanin, tmavě červený až fialový dusíkatý pigment, u kterého bylo vědecky prokázáno, že u žen s rakovinou prsu zpomalil růst nádoru až o patnáct procent. Nejenže betacyanin dokáže už vzniklé nádory tlumit, je ceněn i pro své preventivní protinádorové účinky. A to nejen lidovými léčiteli, ale i samotnými lékaři.
Nemá konkurenci
Červená řepa prostě nemá díky svým preventivním ochranným a organismus posilujícím účinkům konkurenci. Je doslova obrovskou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Posuďte, co všechno obsahuje:
- V hojném množství speciální bílkovinu betain, která brání rozvoji kornatění tepen a účinně podporuje proces detoxikace jater. Také snižuje hladinu homocysteinu, jehož zvýšený výskyt způsobuje nemoci srdce a oběhového systému.
- Bohatá je rovněž na vitamíny C, E a minerály. Kromě draslíku (při pravidelné konzumaci upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a má pozitivní vliv na dobrou činnost nervové soustavy), zinku, železa a selenu také obsahuje velké množství křemíku, takzvaného minerálu krásy. Křemík posiluje kosti a vazivové tkáně, zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů.
- V červené řepě je přítomna i kyselina listová, která hraje důležitou roli při obnově buněčných tkání, při tvorbě řady hormonů a neurotransmiterů. Pro těhulky je kyselina listová rozhodně nepostradatelná, podporuje totiž zdravý vývoj plodu – pomáhá eliminovat vrozené vady a podporuje zdravý vývoj mozku ještě nenarozeného miminka, silné srdce a celý kardiovaskulární systém. Pro informaci: šťáva z jedné řepy obsahuje 34 % denní doporučené dávky kyseliny listové.
- V hojné míře zastoupená vláknina je nápomocna v trávení a regulaci činnosti střev – zbavuje je jedovatých látek a tuků.
Další léčivé vlastnosti červené řepy
- Má močopudné účinky.
- Vylučuje z těla sůl.
- Povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči.
- Díky vysokému obsahu železa a mědi (ze známých druhů zelenin jich má nejvyšší obsah) je prospěšná pro krvetvorbu a pomáhá vytěsňovat toxické látky z krve.
- Vyvolává optimističtější náladu a zajišťuje duševní pohodu.
- Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
- Působí jako silný antioxidant.
- Zlepšuje revmatická onemocnění.
- Díky své vysoké zásaditosti pomáhá potlačit viry a bakterie, rovněž dokáže účinně bojovat s mykózami.
- Napomáhá při alergiích.
- Posiluje imunitní systém.
- Pomáhá při rekonvalescenci, borelióze a klíšťové encefalitidě.
- Zvyšuje sportovní výkon.
- Pozitivní vliv má i na zrak.
- Je dobrým pomocníkem při hubnutí.
Varování pro diabetiky
Mít tuhle zeleninu pravidelně na talíři se rozhodně vyplatí. Jedno varování je však na místě. Kvůli vyššímu obsahu přírodního cukru (7–8 % ) by měli být s konzumací červené řepy velmi obezřetní diabetici.
Varování platí i pro ty, kteří trpí močovými kameny. Řepa totiž obsahuje kyselinu šťavelovou, která močové cesty dráždí. Obecně platí pro všechny, že z tohoto důvodu není dobré spořádat více než 200 gramů červené řepy denně.
_tip_