Také jste dlouho snili nebo stále sníte o malé zahrádce, kde byste mohli doslova sklízet plody vlastní práce? Pokud ano, doporučuji pročíst si pár rad zkušených zahradníků, případně se průběžně vyptávat, hledat informace a sledovat pořady. Ušetříte si spoustu zbytečné práce a zklamání.
Sdílej článek
Někdy se těchto doporučení držím, jindy se po hlavě vrhnu do zkoušení. Ne vždy to dopadne podle přání a očekávání. Tady je pár tipů, čemu se vyhnout během vašich prvních zahrádkářských pokusů.
1/ Nepodceňte přípravu
U každé rostliny, kterou chcete pěstovat, pečlivě nastudujte, kdy a kam vysazovat, jak hnojit a zalévat. Zkrátka vše si zjistěte předem, ať vynaložená snaha nepřijde nazmar.
2/ Dejte na dobré rady
Pokud se dozvíte, že některá rostlina musí být ve skleníku, není vhodná pro světovou stranu, na kterou je vaše zahrádka situována, potřebuje jiné podmínky, které jí nemůžete nabídnout, věřte, že to bude pravda. Možná ji zkusíte pěstovat navzdory doporučení, počítejte ale s možným neúspěchem.
3/ Nebuďte líní
Odplevelujte záhony, okopávejte rostlinky. Budou vám vděčné. Jestli chcete mít hezký trávník, pořiďte si vhodné nářadí. Vyrobte si domácí ekologické postřiky proti mšicím a dalším škůdcům, kteří vám jinak úrodu sklidí dříve než vy. Například výluh či odvar z kopřiv poslouží jako hnojivo či ochranný postřik.
4/ Ne vše se hodí do truhlíku
Některé rostlinky potřebují dost místa a v truhlíku jim dobře nebude. Sazeničkám dopřejte každé vlastní květináč, ideálně plastový. Budou se vám následně lépe přesazovat do záhonku. Některá semínka mohou jít do záhonku přímo, jiná přímý výsev doslova vyžadují. I když se vám zdá, že je ještě brzy, například salát, špenát apod. předpěstovat nedávejte.
5/ Semínka nešetřete
Může se stát, že v následující sezóně vám z nich již nic nevyroste přesto, že letos se s výpěstky chlubíte sousedům.
6/ Plánujte
Na zahrádku se nevejde vše. Plánujte předem, které rostliny kam zasadíte, aby nestrádaly nebo si navzájem neškodily. Například aby si nestínily nebo nebraly živiny. Také celkový pohled do zahrady by měl být příjemný, nepřeplácaný. Pokud plánujete prostor na další vyžití třeba pro děti, počítejte s ním předem.
7/ Myslete na další obyvatele své zahrady
Některý hmyz je na zahradě užitečný, proto při hnojení či sekání a vyklízení dbejte na to, abyste tyto druhy nezahubili. Při likvidaci nežádoucích obyvatel, jako jsou slimáci, myslete na to, že jed může pozřít i jiné zvíře nebo může škodit rostlinám, proto vybírejte přírodní způsoby. Chcete-li hmyzí populaci prospět, můžete instalovat domečky. Ptáci ocení pítka a ježci bazénky a podzimní hromádky listí.
8/ Sázejte stromy
Na každé zahradě by měl dle možností alespoň jeden strom stát. Dává stín, úrodu, úkryt i potravu zvířatům. Vypadá hezky. Předem ale dobře promyslete, kam strom zasadíte s ohledem na jeho životnost a finální velikost. Ovocný strom zasaďte dále od posezení, aby vás koncem léta při jídle neobtěžovaly vosy přilákané zralými plody.