Zeptali jste se svých dětí, čím by chtěly být? Pokud ne, určitě byste to měli udělat.
Sdílej článek
Nemělo by vás nijak překvapit a už vůbec ne znepokojit, že váš malý chlapeček odpoví na vaší otázku: „chci být popelář“. Vám toto povolání určitě nevoní, jemu to však připadá jako ohromná zábava!
Až vyrostu budu hasičem, a já kadeřnicí…
Mezi nejoblíbenější povolání chlapečků patří hasič, policista, kosmonaut nebo záchranář. Holčičky v tom mají ale také jasno. Pro ně jsou nejzajímavé práce zdravotních sestřiček, ošetřovatelek zvířat, kadeřnic, anebo také zpěvaček a hereček…
Co mají ale tyto dětské představy o ideálním povolání společného?
Děti si je nevybírají podle toho, kolik za práci dostanou peněz, ale podle toho, jak je dané povolání zábavné, případně jakou má dané povolání prestiž. Důležité při jejich výběru je také to, zda jim tato činnost dává smysl. Vysedávání u počítače, pokud tedy nejde o hraní her, jim smysl moc nedává. Ano, zní to dost zjednodušené, ale pamatujme si, že v jednoduchosti je krása.
Promluvte si s dítětem o jeho představě o NEJ povolání
S dítětem si o výběru jejich „nej“ povolání určitě promluvte, abyste zjistili, co konkrétního se jim na dané profesi líbí. Možná budete sami překvapeni, co vaše dítě skutečně baví. Můžete se například dozvědět, že váš syn chce být hasič zejména proto, že ho baví šplhat do výšky. V tomto případě bude určitě nadšený z kroužku lezení pro nejmenší.
Možná bychom se my dospělí měli od dětí také něco přiučit a při výběru povolání více dbát na to, aby nás daná práce opravdu bavila a dávala nám smysl. Z dlouhodobého hlediska mají tyto hodnoty skutečně větší váhu, než finanční ohodnocení.
Maminky, které se vracejí z mateřské a rodičovské dovolené zpět do pracovního procesu, hledají obvykle takovou práci, která jim umožní skloubit práci s péčí o děti a umožní jim určitou míru flexibility. Tento aspekt se pro ně stává jedním z nejdůležitějších prvků a působí svým způsobem jako benefit.