Dětská rádia na Pigy.cz

Co dítě opravdu potřebuje do školy a bez čeho se obejde?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Přemýšlíte, že byste svému budoucímu prvňáčkovi nakoupili potřeby do školy, dokud je v papírnictvích ještě relativně prázdno? Je samozřejmé, že se vám nechce čekat na zářijový nával. Jenže co váš budoucí školák opravdu potřebuje a co je jen trik prodejců? Náš seznam vám napoví.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bez čeho se prvňáček neobejde

Předpokládejme, že se váš prvňáček chystá na běžnou základní školu. Pak se jistě neobejde bez aktovky či batohu, pouzdra, láhve na pití i obuvi a oblečení na tělocvik. Nezapomeňte na přezůvky. Některé školy nabízejí možnost svačinek v jídelně, pokud vaše dítě této možnosti nevyužije, pořiďte také krabičku na svačinu. Skvělou vychytávkou je zástěra nebo starší tričko na výtvarnou výchovu, ať nemusíte oblečení po každé kreativní hodině vyhodit.

Spousta různých možností

Dál už je to horší. Nabídka je opravdu široká, jenže ne vše, co najdete na pultech obchodů, dojde využití. Navzdory vašemu očekávání.

Psací potřeby – některé školy nebo konkrétní paní učitelky vám ulehčí práci, na začátku září vyberou peníze a vše nakoupí hromadně. Pár tužek, guma, ořezávátko a pastelky se však hodí v každém případě, zejména máte-li dítě se sklony ke ztrácení věcí. Pero kupovat nemusíte, děti ze začátku píšou tužkou a pero přichází na řadu až v průběhu první třídy.

Výtvarné potřeby – i tady se můžete setkat s variantou, že je nakoupí škola. Případně se o potřebných věcech dozvíte na začátku září. Neshromažďujte proto dopředu zásoby temperových barev, plastelín, pastelů, klovatin a dalších libůstek.

Vybavené pouzdro – pokud koupíte svému prvňáčkovi vybavené pouzdro, zjistěte prvně, co jeho výbava obnáší. Třípatrový penál se sadou per, propiskou a úhloměrem nebude to pravé.

Sešity a obaly – dnes mají děti často v první třídě pracovní sešity, takže klasické sešity vlastně vůbec nejsou potřeba. Pokud ano, opět se vám ozve škola. Samostatnou kapitolou jsou obaly na sešity a učebnice. Dnešní vydavatelé učebnic jsou nesmírně kreativní a vy si nejspíš časem budete rvát vlasy nad širokou škálou různých rozměrů. U obalů se vyplatí popadnout konkrétní učebnici, zajít s ní do papírnictví a obal na ni přímo vyzkoušet. Rovnou zapomeňte na sady typu „Obaly pro první třídu“. Různé školy používají různé učebnice a šance, že by se zrovna vaše sada obalů trefila, je naprosto minimální.

Kartičky s čísly a písmeny, zásobník na písmena – ačkoli si ze svého dětství pravděpodobně pamatujete na nekonečné skládání slov a příkladů z nastříhaných písmen, vězte, že dnes jsou i jiné metody čtení a počítání a kartičky v zásobnících už nejsou tak samozřejmé jako dřív. I s jejich nákupem proto vyčkejte.

Sáček na přezůvky, sáček na tělocvik – sáček s papučemi visícími ve společné šatně je už leckde minulostí, protože žáci disponují vlastními skříňkami. To samé platí o uložení oblečení a bot na tělocvik. Sáček by se však mohl hodit pro lepší organizaci věcí ve skříňce a na přenášení špinavého tělocviku domů.

Podložka na stůl a kufřík na výtvarnou výchovu – opět počkejte na pokyn školy. Někde mohou mít vlastní ubrusy a vaše podložka vůbec nebude potřeba. Rovněž jisté nakladatelství posílá školám dávky učebnic v praktické krabici, která pak slouží každému dítěti jako krabice na výtvarné potřeby.

Kornouty – a naposledy stálice různých maminkovských diskuzí: Kupuje se kornout, nebo se nekupuje? V některých oblastech, zejména u německých hranic, je to zvykem a kornout mívá každý, pak asi není co řešit. Pokud ale v těchto oblastech nebydlíte a jistí si nejste, kupovat jej nemusíte. Většinou to dopadá tak, že ho mají ve třídě dvě tři děti. Hlavně si první den užijte a pořádně ho se svým malým školákem oslavte – ať už s kornoutem, nebo v cukrárně!

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor