Fimóza je zúžení předkožkového vaku, které znemožňuje úplné přetažení předkožky přes žalud. Nebo také laicky řečeno, když má váš malý chlapeček předkožku příliš úzkou a nelze ji přetáhnout dozadu přes špičku penisu, tak tomuto stavu se říká fimóza. Kdy fimózu začít řešit a jak se dá léčit? To se dozvíte v dnešním článku.
Sdílej článek
Všichni chlapečci se narodí s předkožkou, která nelze přetáhnout přes žalud. Tento stav se ale postupně mění mezi druhým až šestým rokem. Kolem věku dvou let by se předkožka měla začít přirozeně oddělovat od žaludu. Do období puberty (cca do 17. roku) nemůže přetáhnout předkožku kolem 1 % chlapců.
Česká urologická společnost uvádí na svých stránkách následující údaje: „Vyzráváním povrchu žaludu a vnitřní části předkožky společně s erekcemi penisu dochází asi u 90 % chlapců během prvních 2–3 let života k uvolnění převážné části přirozeného slepení – konglutinací – mezi žaludem a předkožkou.“
Tyto přirozené konglutinace předkožky tedy ještě nemusí být problém. Lékaři MUDr. Jan Šarapatka a MUDr. Oldřich Šmakal, Ph.D. z Urologické kliniky LF Univerzity Palackého a FN v Olomouci k tomuto uvádějí: „Pokud chlapec močí volně, nejsou opakované záněty v moči či předkožkovém vaku, nevzniklo jizvení po násilném přetahování předkožky nebo nedošlo k zaklínění předkožky za žalud, není důvod narušovat přirozený vývoj předkožky.“
Lékaři se jednoznačně shodují, že ani rodiče, ani pediatři by neměli násilně a předčasně přetahovat předkožku. Při takovém nešetrném zákroku totiž můžete vašim klukům způsobit drobné trhlinky zevního obvodu předkožky a také jizvy. Následná jizevnatá fimóza se pak už nedá řešit jinak než chirurgicky.
Na druhou stranu při zanedbání léčby fimózy se objeví problémy o něco později, a to se může projevit například až v dospělém věku u mužů při erekci a potížích v sexuálním životě.
Jak poznáme, kdy je řešení problému opravdu na místě?
Zpravidla při nějaké běžné prohlídce nejprve provede lékař u dítěte vyšetření penisu – zjistí, zda je zúžení přirozené a časem odezní, nebo zda je způsobené násilným přetahováním či nějakým zánětem. Následně může doporučit způsob léčby. Zde existují dvě cesty. Jedna je konzervativní pomocí vhodných léčebných mastí, druhá je chirurgická, tzv. obřízka.
Česká urologická společnost k tomuto uvádí: „Volba léčby je závislá na stavu předkožky, věku dítěte a přání rodičů. Léčbu nekomplikované fimózy zahajujeme obvykle po druhém roce života. Pokud rodiče netrvají na odstranění předkožky a nejedná se o jizevnatou fimózu, zahajujeme léčbu zúžení předkožky místním podáváním steroidních mastí.“
Tak přetahovat, nebo nepřetahovat?
Lékaři se víceméně shodují, že v rámci běžné dětské hygieny je možné při koupeli batoleti jemně přetáhnout a omýt ústí močové trubice. Nezapomeňte ale na to, že nesmíte předkožku přetahovat násilím, protože tím můžete způsobovat svému synovi nejen bolest, ale navíc mu zadělat na velký problém – v předkožce mu mohou vzniknout trhlinky, které se následně zjizví.