Lékařské studie dokazují, že 99 procent miminek se rodí se zdravýma nohama. Ale pozor, už v první třídě je má třetina dětí zdeformované.
Sdílej článek
Podle odborníků se mnoha dětem noha nesprávně vyvine v důsledku nošení špatných bot. To mi potvrzuje i Ivana Kamencová – pedikérka, členka České pediatrické společnosti a ředitelka pobočky spolku Bosá turistika v sokolovském okrese.
Problémy můžou způsobit i těsné dupačky
Ivana Kamencová zároveň dodává: „Pokud svaly na nohou dítěte neustále pracují, chodidlo se vyvíjí mnohem lépe, než když je pohybu zabráněno.“ Poukazuje tak na fakt, že některé maminky svým kojencům zadělávají na pozdější problémy třeba i tím, že jim oblékají těsné dupačky nebo ponožky či jim do kočárku zbytečně dávají boty jen proto, že je to krásné.
Děti nosí boty malé, nebo naopak o dvě čísla větší
Když už dítě boty potřebuje, je nutné jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost. Přesto mnoho rodičů právě tady dělá chybu. A čísla hovořící o zdeformovaných dětských nožkách pak stále rostou.
Že se některým dětem nohy nevyvíjí tak, jak mají, znepokojuje i tajemnici České obuvnické a kožedělné asociace Vlastu Mayerovou. „Často zjišťujeme, že třeba předškolní děti mají buď boty malé, nebo zase naopak až o dvě čísla větší, což také není ideální,“ sdělila na nedávném setkání s novináři Mayerová.
Zdravá noha je základ
A jakými deformitami nohou předškoláci trpí? „Mají například ploché nohy, různě pokroucené prsty, bradavice, plísně, otlaky či odřeniny,“ upozornila Vlasta Mayerová.
Pokud rodiče problémy s nesprávně vyvinutou nohou zanedbají, můžou tak své ratolesti pěkně zavařit i jinak. „Zdravá noha představuje mimo jiné základ pro správné postavení celého pohybového aparátu. A pokud se nevyvíjí tak, jak má, může způsobit řadu zdravotních komplikací,“ varuje Ivana Kamencová.
Dětská noha je velmi tvárná
Bolest zad, bolest hlavy, kyčlí, pokřivená páteř, vbočené palce, zarůstání nehtů. To vše můžou mít na svědomí špatně zvolené boty. A tyto problémy se projeví klidně až v pozdějším věku.
Podle odborníků je však dětská noha velmi tvárná, takže se případné potíže dají řešit. Jak? Samozřejmě nošením kvalitní obuvi, ortopedických vložek a případně i rehabilitací. K zahození také není nechat dítě v rámci možností chodit bosé. „Řada studií poukazuje na to, že děti, které chodily zhruba do sedmi let co nejvíce naboso, mají nohy zdravější než ty děti, které nosily převážně boty,” uzavírá Ivana Kamencová.
_tip_