Určitě si vzpomenete, jak nás rodiče, když jsme byli malí, nemohli dostat v létě domů. Před domy a na hřištích se tvořily hloučky dětí a hrála se vybíjená, skákalo se přes gumu. Pryč jsou ty časy a dnešní generace více než venku tráví svůj čas před displeji a televizními obrazovkami. Zkuste tomu včas předejít a vést už i ty úplně nejmenší k pohybu. Dáte jim dobrý základ do života, když se pohyb stane jeho běžnou součástí.
Sdílej článek
Miminka
Už u úplně malých miminek můžete začít s cíleným vedením k pohybu, například na hodinách plavání pro kojence. Smyslem kojeneckého plavání je, aby se dítě seznámilo s vodou, naučilo se reagovat na situace, v nichž se s tímto živlem může setkat, a postupně si osvojilo i samostatný pohyb ve vodě. Výhod plavání s miminky je několik – utužování zdraví, otužování, zlepšování spánku i chuti k jídlu, podpora správného psychomotorického vývoje atd.
Batolátka
Ve svém okolí bezpochyby najdete nějaké mateřské centrum nebo jinou větší či menší organizaci, která nabízí cvičení batolátek s rodiči. Za doprovodu jednoduchých hříček a písniček si děti osvojují první cílené pohyby a seznamují se s rytmy. Upravuje se koordinace končetin a batolátko vnímá i ostatní děti v kolektivu.
Předškoláci
U předškolních dětí si už můžete vybrat konkrétní druh sportu nebo aktivity. Nabízejí se sportovní kluby, ale také cvičení vhodné pro tuto věkovou kategorii. Děti v tomto věku si již dokáží zapamatovat nejrůznější cvičební sestavy a mohou zkusit své síly poměřit s ostatními.
I přesto, že nebudete chtít mít ze svého potomka olympijského vítěze, zkuste mu nabídnout možnost se fyzicky vybít. Nemusí být členem sportovní organizace ani chodit z kroužku do kroužku, vystačí mu třeba jen v zimě zasněžený kopec a boby a v létě zase kolo nebo kopačák. To nejdůležitější však je, aby dítě sport bavil a aby se mu věnovalo s radostí, nikoliv z donucení.
_tip_