Osobní hygiena dětí i dospělých. To je téma, které je v poslední době hodně aktuální. Pro mnoho rodičů je večerní sprchování či koupání potomků součástí každodenní rutiny. Je to však nutné?
Sdílej článek
V první řadě je potřeba si položit otázku: Proč vlastně dítě koupeme (sprchujeme)? Důvody mohou být různé: Aby bylo čisté – je pak krásně voňavé. Aby dobře spalo – jde o pravidelný rituál před spaním. Jenže…
Časté koupání může škodit zdraví
Odborníci se shodují, že k pravidelné hygieně nás vede především výchova, kulturní fenomén, společenská norma, kterou z denního mytí vytvořila moderní doba. Dermatologové však před tímto zažitým postojem varují a upozorňují, že časté koupání může škodit zdraví.
Scott A. Norton, vedoucí oddělení dermatologie v americké instituci Children’s National Health System, který zároveň působí na Univerzitě George Washingtona a Howardově univerzitě, dokonce prohlásil: „Nevýhodou každodenního koupání vašeho dítěte je to, že se jeho kůže stane příliš čistá. Ano. Příliš čistá!“ zdůraznil.
Mikrobi kůži chrání
Zjednodušeně řečeno – na kůži sídlí mikrobi, kteří ji chrání. U dětí navíc pomáhají vybudovat odolnější imunitní systém. A podle Scotta Nortona příliš teplá voda, parfémovaná, agresivní mýdla a šampony mikroby ničí a poškozují takzvanou hydrolipidickou bariéru.
A co se stane, když je kůže nechráněna? Zchoulostiví a bude mnohem náchylnější k infekcím. Navíc časté oplachování kůži příliš vysušuje, což dává mnohdy vzniknout ekzémům.
Mýdlo dokoná dílo zkázy
MUDr. Lukáš Dostál kdysi na svém blogu trefně popsal, že není čistšího tvorečka, než je dítě v prvních měsících života: „Vše kolem je čisťounké, voňavé. Pokožka kojence je jemná, citlivá a prostupná téměř jako sliznice. Voda ji již po pětiminutovém působení narušuje, zbavuje ji tenoučké ochranné tukové vrstvy. A mýdlo dokoná dílo zkázy: vysuší ji, jeho zásaditá reakce výrazně usnadní osídlení kůže plísněmi a jinými choroboplodnými zárodky…“
Jednou, dvakrát týdně stačí
Jak často je tedy ideální dítě koupat? To záleží na jeho věku. Kojence podle odborníků stačí vodě podrobit jednou až dvakrát týdně. Zbytek zvládne vlhká žínka. Doktor Dostál navíc radí, že v prvním roce života by se při koupání neměla vůbec používat mýdla a pěnící přísady do koupele.
Starší děti se pak sprchují v závislosti na jejich aktivitě, na tom, jak se potí, či jak moc se za den ušpiní. Co je však potřeba přísně dodržovat, je hygiena rukou. Ty je nutné mýt několikrát denně, hlavně před jídlem.
_tip_