Taky si rády vyrazíte s rodinou o víkendu do lesa na houby? Houby můžete usušit nebo si z nich připravte dobrou smaženici. Víte ale, že houby do jídelníčku dětí do tří let nepatří?
Sdílej článek
Ještě tříleté děti nemají dokonale vytvořen systém trávicích enzymů. Proto je nejlepší se houbám v jejich jídelníčku vyhnout. S jejich začleněním začínejte zlehka v předškolním věku. Nejvhodnější jsou žampiony. Později se můžete vrhnout na další známé jedlé houby.
Trávení je snazší, pokud jsou houby uvařené nebo dušené. Vyzkoušejte pro začátek houbovou omáčku s knedlíky nebo bramboračku či kulajdu. Jsou bezpečnější než klasická smaženice, která může i u dospělého člověka vyvolat průjem, nadýmání a bolesti břicha.
Kladnému vztahu k houbám můžete děti učit už odmalička, i když si na nich ještě nepochutnají. Koukněte se na leporelo od Radomíra Sochy a Andrey Popprové Pojďte s námi na houby. V leporelu naleznete mnoho básniček o jednotlivých houbách doplněných o veselé obrázky. Radomír Socha je známý mykolog, jenž se věnuje dlouhodobě dětské literatuře. Můžete si od něj sehnat i Pohádkový atlas hub nebo Vesele o zvířátkách a houbách.
Tipy, jak houby uchovávat
Nejprve je všechny dokonale očistěte. Mezi nejčastější způsoby zpracování hub patří sušení, mražení, nakládání a zavařování.
Od našich babiček známe způsob, jak houby sušit – na novinách. Není to však ideální, houby do sebe mohou nasáknout tiskařskou čerň. Ideální na sušení je síto nebo trouba s pootevřenými dvířky zapnutá na 50 °C.
Před zmražením se doporučuje houby podusit nebo spařit, uvolní se z nich škodlivé látky. Před samotným použitím zmražené houby nerozmrazujte, přidávejte je do pokrmu přímo z mrazáku.
_tip_