Dětská rádia na Pigy.cz

Děti a peníze. Jak je s nimi seznamovat?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jako rodiče chceme pro své děti to nejlepší. Učíme je, jak se chovat k lidem okolo nás, trénujeme sebeobsluhu, snažíme se vštípit zásady zdravé stravy, zařadit pohyb a tak dále. Učení finanční gramotnosti často opomíjíme, větším dětem začneme dávat kapesné, a tím to často hasne. Přitom správné nakládání s penězi je jednou z klíčových oblastí celého života. Jak tedy u dětí začít?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Seznámení s penězi

Už předškolním dětem můžete ukázat, co jsou to papírové bankovky, co mince a k čemu slouží. Vysvětlete, že se nelíhnou v peněžence ani v bankomatu, ale že je musíte vydělat prací a naopak zaplatit, pokud nakupujete v obchodě nebo si objednáváte nějakou službu. Peníze jsou vcelku názorná pomůcka – čím jsou mince větší, tím mají vyšší hodnotu (neplatí ve všech státech). Starší předškoláci už pochopí i různé hodnoty bankovek.

V dnešní době se bohužel názornost trochu ztrácí s platebními kartami, platbami online a převody z účtu, takže nezapomeňte dětem říct, že i když platíte v obchodě kartou nebo při platbě v e-shopu zadáváte změť čísel, stejně to je z té samé „hromádky“ peněz, kterou máte k dispozici.

Trénink v obchodě

Menší děti můžete nechat zaplatit mincemi v obchodě, předškoláci už zvládnou zajistit menší nákup sami – samozřejmě s přihlédnutím k jejich individuálním schopnostem. Pětiletá dcera autorky těchto řádků dostala 20 Kč, aby zašla do obchodu koupit pár cibulí. Vrátila se nejen s cibulemi, ale také s dvěma sladkostmi. Po údivu, jak se celá útrata vlezla do nevelkého rozpočtu, bezelstně odpověděla, že chybějící peníze doplatil pán v řadě za ní.

Tato situace na jednu stranu vešla do fondu vtipných rodinných historek, na druhou stranu byla vítanou příležitostí k vysvětlení, že každou útratu musíme promyslet vzhledem k množství peněz, které aktuálně máme, a není vhodné nakoupit víc a spoléhat na ostatní, že nás ze šlamastyky vytáhnou.

Kapesné, útrata a spoření

Už předškolním dětem začněte dávat kapesné, ať se učí hospodařit s penězi. V dnešní době vyšší inflace je těžké určit vhodnou částku, zamyslete se tedy nad věkem dítěte a vaší finanční situací. Vysvětlete dítěti, že kapesné může utratit, může si ho však také uspořit a koupit si za pár týdnů něco většího. Pomozte mu s výpočtem, aby vědělo, kdy na vytouženou věc dosáhne.

Po očku také hlídejte, jak s penězi nakládá, zda dítě někdo finančně nevyužívá nebo zda si ono naopak penězi nekupuje přízeň kamarádů. Starším dětem pak můžete pořídit dětský účet s platební kartou, vše lze nastavit tak, abyste měli její používání pod kontrolou.

Děti často touží po tom, co mají ostatní. Chtějí stejnou hru jako kamarád a ještě lepší dovolenou než spolužák. Nemusíte dětem sdělovat, kolik vyděláte a jak je na tom vaše peněženka, ale seznamte je s tím, co si můžete dovolit, za co chcete utrácet a na co podle vás nemá smysl vynakládat peníze.

Půjčky, dluhy, šetření

Mladší školáci zvládnou už též pochopit, co to jsou půjčky nebo dluhy – že je nevhodné půjčovat si peníze na menší věci typu dárky na Vánoce nebo televize, když na ně aktuálně nemáme, na druhou stranu při pořizování auta, bytu či domu to bez půjčky většinou nejde. Nezapomeňte zdůraznit, že při půjčce figuruje také úrok, takže bance vždy ve výsledku zaplatíme víc, než jsme si původně půjčili.

Příležitost vydělat si vlastní peníze

Mnoho starších dětí si chce vydělat nějaké penízky navíc. Sehnat legální brigádu třeba ve dvanácti letech je nemožné, a navíc nelegální. I tak se ale může najít příležitost k finančnímu přilepšení. Co kdyby dítě posekalo zahradu sousedovi, chodilo na nákup starší sousedce či pořádně umylo vnitřek vašeho auta?

Příležitost k dávání

Zamyslete se s dítětem nad tím, že je hezké nejen dostávat, ale také dávat těm, kteří jsou z různých důvodů ve špatné finanční situaci. Proberte, zda se třeba i s dítětem nezapojíte do vánoční sbírky, potravinové banky nebo jiné charitativní akce pro dobrou věc.

Tipy na hry

Veškeré učení k finanční gramotnosti můžete podpořit také různými hračkami a hrami. Menší děti ocení třeba pokladnu s nákupem, papírovými penízky i platební kartou. V segmentu deskových her přichází na řadu osvědčená klasika: Dostihy a sázky s oblíbenými koníky nebo Monopoly, které lze v dnešní době sehnat v mnoha podobách, třeba i s bankovním terminálem nebo s motivem z mnoha oblíbených filmů nebo seriálů.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor