Nevíte, jakou rybu napoprvé připravit svým ratolestem? Zkuste lososa. Nejenže patří k celosvětově nejznámějším a nejrozšířenějším rybám, děti ho navíc obvykle dobře snášejí.
Sdílej článek
Dle pediatrů mají být ryby součástí kojeneckého jídelníčku zhruba od 6.–7. měsíce věku dítěte. Kromě jiných tělu prospěšných látek totiž obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které si lidský organismus neumí v dostatečném množství sám vytvořit. A u kojenců a batolat mají právě tyto kyseliny pozitivní vliv na vývoj poznávacích funkcí a na správné fungování dětského imunitního systému.
Lososa se bát nemusíte
Ne každá ryba je však pro prcky vhodná. U lososa se však bát nemusíte. Lékaři jej kojencům vysloveně doporučují.
Na pultech obchodů nejčastěji najdete lososa obecného, vyhledávaný je ale i losos královský nebo pacifický. Koupíte ho za přijatelnou cenu v různých podobách: celého, filetovaného, s kostmi, ale i bez kostí, s kůží nebo bez.
Hrozilo mu vyhubení
U nás prodávaný losos zpravidla pochází z umělých chovů. Proč umělé chovy? Protože kvůli nadměrnému lovu hrozilo lososu obecnému vyhubení.
Možná jste před časem zaznamenali šíření některých poplašných zpráv, které poukazovaly na to, že maso chovných lososů z Evropy má výrazně vyšší podíl škodlivin než maso volně žijících lososů. Takové tvrzení však Evropský úřad pro potraviny kategoricky zamítl. Navíc prohlásil, že z hlediska kontaminace není mezi rybami volně žijícími a rybami chovanými na farmách žádný rozdíl.
A tak není losos z farmy o nic méněcennější než ryba žijící ve svém přirozeném prostředí (lososi tráví většinu života v moři, do svého říčního rodiště se vrací jen v době tření). Naopak se poukazuje na to, že lososi chovaní uměle obsahují více omega-3 nenasycených kyselin.
Nenechte se odradit odmítáním
Z toho plyne, že lososa můžete prckům servírovat bez obav. Navíc dětem většinou chutná. Pokud však s ním u svého potomka neuspějete, nenechte se odmítáním odradit. Děti si někdy na nové chutě zvykají velmi dlouho. A každý odborník vám řekne, že pokud kojenci potravina nechutná, je třeba ji vyzkoušet v různých úpravách třeba až patnáctkrát.
_tip_