Téměř každé dítě touží mít doma nějakého zvířecího kamaráda a my, rodiče, se často necháme obměkčit. Než ale přikývnete i vy, dobře si promyslete pár věcí.
Sdílej článek
Péči rozdělte
Domácí zvíře není hračka a potřebuje spoustu péče. Aby nepadly veškeré povinnosti pouze na vás, od prvního dne dítě zapojujte do práce, která se domácího mazlíčka týká. Výhradně potomkovým úkolem například může být kontrolovat, zda má zvířátko dost jídla a vody, případně zásoby doplňovat.
I hry mají své hranice
Pokud si pořídíte kotě nebo štěně, bude velmi hravé, což vaše dítě samozřejmě přivítá. Malé děti ale často neví, kde končí hra a začíná bolest, proto vždy jedním okem pozorujte, zda dítě zvíře omylem „netrápí“. Chytání za ocásek nebo pevný stisk nemusí být vždy příjemné.
A to samé platí i v opačném případě. Pes či kočka mohou dítě v zápalu hry omylem škrábnout, proto buďte vždy raději poblíž.
I dítě může žárlit
Malí chlupáči jsou jistě roztomilí, ale i potomci mohou žárlit. Nesměřujte proto svoji pozornost jen na zvířata, ale i na děti. Mezi hrou děti pohlaďte nebo jim dejte letmou pusu, je to maličkost, která znamená hodně.
Pozor na prevenci
Nezapomínejte ani na pravidelnou návštěvu veterináře. Chráníte tak nejen zvíře, ale i dítě, které ještě nemá, především v nízkém věku, dobře vyvinutou imunitu.
Dejte zvířeti klid
Když uvidíte, že je zvířátko unavené a chce odpočívat, dopřejte mu klid, ideálně mu vyhraďte místo, kam si bude moci zalézt a schrupnout si.
_tip_