Sotva si vaše děti zvykly na to, že léto a prázdniny jsou definitivně pasé a přizpůsobily se časovým nárokům školky a školy, zase je tu postupná změna. Dny se čím dál víc zkracují. Jak upravit denní režim, aby byly děti v pohodě?
Sdílej článek
Podzim je často časem deště, větru a plískanic. A k tomu tma, která ukrajuje ze dne čím dál víc. Často asi máte pocit, že byste si nejradši dali nohy nahoru, k tomu čaj, horkou čokoládu nebo svařené víno a nedělali nic. Jak zpříjemnit čas podzimu dětem, které ráno nechtějí vstávat, odpoledne nechtějí jít kvůli počasí ven a večer nechtějí jít spát?
Ranní vstávání
Ranní vstávání do tmy asi nenadchne nikoho, smutným faktem nicméně je, že se s ním bohužel nedá nic moc dělat, pokud potřebujete jít do práce a dítko odvést do zařízení. Nemůžete svou ratolest dostat z postele? Popřemýšlejte, co by jí mohlo udělat radost. Co kdyby ji probudil roztomilý plyšák nebo domácí mazlíček? A na stole čekala oblíbená snídaně? S přípravou oblíbené snídaně ovšem buďte opatrní, mnoho dětí za preferovanou snídani označí toast s Nutellou nebo mléko s čokoládovými křupinkami – otázkou je, zda by zrovna tohle měly děti každý den snídat. Zkuste najít rozumný kompromis.
Pro zahřátí ráno také určitě pomůže teplé kakao nebo čaj s medem. Teplý nápoj můžete dítku udělat také do menší termosky, aby si mohlo dát cestou anebo třeba ve škole. Určitě bude v sychravém podzimu vítanější než studená voda.
Pokud jste doma na rodičovské a nemusíte nikam pospíchat, závidíme. Klidně si pospěte. Chladné měsíce byly pro naše předky vždy spíš časem zklidnění, to až my jsme z nich udělali předvánoční a vánoční honičku.
Čas jít ven
Možná si říkáte, že v zamračeném počasí, ve větru a dešti se vám ven nechce. Nebo se nechce dítěti. Pamatujte ale na to, že není špatné počasí – jen špatné oblečení. Vybavte se nepromokavými kousky a vyrazte ven za každého počasí (pokud tedy není třeba smogová situace).
Venku se děti nejen nadechnou čerstvého vzduchu, ale mají také příležitost běhat, skákat, rýpat klacíkem v hlíně, pozorovat ptáky, veverky a objevovat další různé zajímavosti kolem sebe. To vše přispívá k jejich zdravému fyzickému a psychickému vývoji. V neposlední řadě si také užijete pěkný společný čas a děti se naučí, že příroda je něco, o co je potřeba pečovat a co je třeba chránit. To žádné hry na tabletu v pohodlí gauče nenahradí.
Často se může zdát, že na procházku už nevyjde čas, když se stmívá brzy a vy jste se taktak vrátili z práce. Přimlouváme se ale za aspoň krátké vyběhnutí každý den.
Večerní čas
Pokud potřebujete, aby děti ráno optimálně vstaly a nebyly z nich chodící mumie, zkuste je zahnat do postele včas – optimální doba spánku se odvíjí od věku dítěte. Pohodovému usínání napomůže včasná večeře, koupel a klidný čas před spaním třeba s knížkou.
Děti často před usnutím koukají na mobil a tablet. Pozor však na dnes již známý vliv modrého světla, které může způsobit, že má člověk večer problém usnout a ráno se cítí unavený. Samostatnou kapitolou pak jsou ratolesti, které tajně koukají na mobil i po večerce (mluvím z vlastní zkušenosti). Zde je na místě určitá přísnost a večerka i pro tablety a mobily. Společně čtení nebo povídání si před usnutím je mnohem lepší variantou.
Držíme vám palce, ať jsou podzimní dny co nejpohodovější.