Přemýšlíte, do jaké školky zapsat své dítě? Zda do klasické, obcí nebo ministerstvem školství zřizované mateřské školky, nebo do soukromé? Přinášíme řadu srovnání pro ulehčení rozhodování.
Sdílej článek
Přijímací řízení
Státní školky mají zápis jednou za rok na jaře, během dubna a května. V případě přestěhování nebo nástupu z rodičovské zpět do práce během roku mají rodiče malou šanci na umístění – jedině, že by školka neměla naplněnou kapacitu nebo se uvolnila místa po jiných žáčcích. Soukromé školky přijímají zpravidla během celého školního roku.
Věk uchazeče
Drtivá většina státem zřizovaných školek přijímá děti až od 3 let věku. Naopak některé soukromé školky mají program už pro děti od 18 měsíců či 2 let. Tyto děti navštěvují školku zpravidla jen na dopoledne nebo vybrané dny v týdnu. O nejmenší děti pečuje pedagog, někdy také zdravotní sestra. Není výjimkou, že se v soukromých školkách děti od nejútlejšího věku seznamují s cizím jazykem.
Finanční otázka
Dáte-li dítě do státní školky, čekají vás náklady na školné od 300 do 600 Kč (neplatí ho pouze rodiče předškoláků nebo dětí s odloženou docházkou). Zapíšete-li ho alespoň na jeden kroužek týdne, zaplatíte kolem 600 Kč za pololetí. Čeká vás také rodičovský příspěvek ve většině školek stanovený od 400 do 800 Kč pololetně. Nesmíme zapomenout ani na stravné, celodenní se pohybuje kolem 30 Kč. Dále výlety a školka v přírodě. Měsíčně vás takový pobyt ve státní školce vyjde na 1500–2000 Kč.
V případě, že se rozhodnete pro soukromou školku, vyjde vás měsíční školné s českou výukou na několik tisíc korun. Celodenní docházka v cizojazyčné školce pak stojí zhruba 10 000 až 25 000 Kč měsíčně. V této částce ovšem bývá často zahrnuta i cena kroužků, kurzů, výletů, stravného a dalších aktivit.
Cizí jazyky
V nabídce mnoha státních předškolních zařízení je zahrnuta výuka cizích jazyků, která probíhá formou jazykových kurzů 1–2x týdně (většinou do školky dochází pedagog, který děti seznamuje s jazykem hravou formou). V soukromých mezinárodních a cizojazyčných školkách je přístup odlišný. Často probíhá celodenní výuka v angličtině nebo jiném jazyce, s výjimkou několika kroužků vedených českými pedagogy. Děti se tak učí jazyku nenásilnou formou. Výsledkem je, že dítě nevnímá druhý jazyk jako něco cizího. Podobně jako ve dvojjazyčné rodině.
Počet dětí ve třídách
Ve státních školkách je průměrně ve třídě od 15 do 24 žáčků na jednoho či dva pedagogy. Soukromá zařízení mají většinou více učitelů – na jednoho pedagoga připadá obvykle max. 5 až 10 dětí.
Jídelníček
Pevně stanovený jídelníček bez možnosti volby mají děti ve státních školkách. Soukromé školky se snaží více reagovat na přání rodičů a potřeby dětí – některé dokonce vaří z biopotravin či nabízejí více druhů jídel, aby si děti mohly vybrat, na co mají zrovna chuť apod. Jsou i školky, které jídlo zajišťují prostřednictvím firem se stravovacími službami.
Doprava do školky
Některé soukromé školky nabízejí dopravu dětí z domova do školky. Což se hodí hlavně rodičům, kteří si vybrali školku dál od svého bydliště.
Otevírací hodiny
Mnoho soukromých školek vychází rodičům vstříc a nabízí prodlouženou provozní dobu do 18:00 či 18:30. Státní školky zavírají mezi 16:00 a 17:00.
_tip_