1
Máme pro vás hned několik tipů, jak se doma s dětmi zabavit. Potřebovat budete jen papír a tužku. Všechny hry jsou rychlé, snadné a hlavně zábavné. Tak si pojďme hrát!
Sdílej článek
1
1) Piškvorky
Piškvorky jsou klasika. Potřebovat budete jen tužku a kostičkovaný papír. Jeden z hráčů bude kreslit kolečko, druhý křížek a střídat se budou po jednom tahu. Cílem je seskupit vedle sebe, nad sebe nebo úhlopříčně pět stejných symbolů. Zároveň musíte být ve střehu a snažit se bránit protihráči, aby to dřív neudělal on.
2) Šibenice
To je další ze známějších her, na které si vystačíte s kouskem papíru a s tužkou. Hrát ji můžete ve dvou a více lidech a její princip je jednoduchý. Jeden hráč vymyslí slovo, na papír napíše první a poslední písmeno a ostatní hádají. Za každé neuhodnuté slovo se kreslí kousek šibenice. Vyhrává ten, kdo uhodne tajenku, naopak ten, který má šibenici jako první postavenou, vypadává.
3) Hádej, co kreslím
Tahle hra se dá hrát buď podobně jako šibenice (za každou špatnou odpověď dostane hádající kus šibenice), nebo jen tak, bez postihu za špatné hádání. Je vhodná pro dva a více hráčů. Jeden kreslí a ostatní hádají. Pravidla si můžete upravit podle potřeby a klidně si hru udělat náročnější. Třeba když celý obrázek budete kreslit jen pomocí čárek a teček, když budete používat jen geometrické tvary, když budete části obrázku kreslit na přeskáčku apod.
4) Země, město
Tahle hra je spíš pro větší děti, které už mají trochu přehled. Každý hráč si vezme tužku a papír, na který si vytvoří určitý počet sloupečků. Ten se odvíjí od toho, kolik kategorií budete psát. Mezi základní patří země – město – řeka – jméno – zvíře – jídlo – rostlina. Fantazii se ale meze nekladou. Jeden hráč odpočítává v duchu abecedu, další po chvíli řekne „stop“ a u kterého písmene odpočítávající skočí, od toho se píšou všechny kategorie. Ten, kdo má vše napsáno jako první, řekne „stop“ a ostatní v ten okamžik už nesmí psát. Na konci se sečtou body za každou správnou odpověď a ten, kdo jich má nejvíc, vyhrává.
5) Tvoření slov
Tuhle hru může člověk hrát i sám. Stačí si napsat jedno, ideálně co nejdelší slovo a z něj tvořit přehazováním písmen co nejvíc jiných slov. Když ale budete tuhle hru hrát ve více lidech, je jasné, že to bude větší zábava.
6) Autíčka
Na závodění autíček potřebujete kromě papíru i barevné pastelky. Nakreslete dostatečně širokou dráhu, start a cíl. Každý hráč má svou barvu, kterou se ze startu snaží dostat do cíle. Pastelku postavte na start, ukazováčkem ji přidržujte a lehce na ni zatlačte tak, aby se její hrot posunul směrem k cíli. Tam, kam dojede, udělejte tečku a v příštím kole právě z této tečky pokračujte stejným způsobem dál směrem k cíli.
7) Pantomima
Na malé papírky napište povolání, známé osobnosti nebo cokoli, co budete schopni hádat. Papírky se sesypou do mísy, ze které se postupně losují. Každý předvádí pouze pomocí ukazování, beze slov. Pro zjednodušení můžete použít jedno klíčové slovo, které se k předváděnému váže. Pokud hrajete ve více lidech, hádání bude probíhat na střídačku po jedné otázce.
8) Legrační příběhy
Každému z hráčů stačí papír (rozstřižený na úzké proužky) a tužka. Usaďte se tak, abyste si do papírů neviděli, a pak pište odpovědi na otázky: „kdo“, „co dělal“, „kde“, „s kým“, „proč“ a „co tomu řekli lidi“. Po každé otázce papírek ohněte tak, aby nebyla vidět vaše odpověď, a pošlete ho vedlejšímu hráči. Až dokončíte všechny odpovědi, papírek rozbalte a celý příběh přečtěte. Uvidíte, že se neskutečně zasmějete.
9) Námořní bitva
Na kostičkovaný papír každý z hráčů vyznačí dvě pole o velikosti 10×10 čtverečků. Vodorovně se čtverečky pojmenují písmeny, svisle se číslují. Podle toho, jak moc jste zkušení, domluvte se na počtu a tvaru lodí. Do jednoho pole zakreslete své lodě, které bude hádat protihráč, do druhého pak křížkem označujte políčka, která jste trefili. Pokud netrefíte, označte políčko tečkou nebo ho celé zabarvěte.
10) Foukací fotbálek
A na závěr je tu snadná hra i pro ty úplně nejmenší. Stačí si z kousku papíru udělat „míč“, z větších kousků papíru nebo z čehokoli jiného, nejlépe trochu těžšího, branky a pak na stole nebo na zemi zkoušet fouknout míč do protihráčovy brány. Vzdálenost branek od sebe i jejich velikost záleží na pokročilosti a věku hráčů.
Tak hodně zábavy!