Že v létě nemůžete vy nebo vaše děti dostat chřipku? Omyl! Můžete.
Sdílej článek
„Příčinou letní chřipky bývá teplotní šok, kterému organismus ne vždy dokáže čelit,“ upozorňují lékaři. A „šokovat“ tělo v horkých dnech není nijak složité.
Pozor na klimatizaci!
V létě organismus většinou dostane zabrat ve chvíli, kdy třeba vstoupíte z horka do klimatizované místnosti. Sice pocítíte úlevu, už vám není tak nesnesitelné vedro. Když si k tomu ale ještě dopřejete sklenici studeného nápoje, navíc s ledem, na problém může být zaděláno.
Co se může stát? Může vám to způsobit bolest hlavy, škrábání v krku, slzení očí, vyvolat vodnatou rýmu a dokonce i zablokovat páteř.
Prochladnutí oslabí organismus
Podle lékařů není tělo na teplotní šok připraveno a nedokáže mu čelit. Prochladnutím sice chřipku nedostanete, ale oslabí se tak imunita a organismus je pak vůči infekcím méně odolný.
A riziko nečíhá jen v klimatizovaných místnostech, šok tělo může zažít i během bouřky, kdy prudce klesají teploty, při delším pobytu v mokrých plavkách či ve zpoceném oblečení. Imunitu oslabí i nedostatečný příjem tekutin nebo nadměrné slunění.
Jak nemoci předcházet?
Asi nejčastějším letním onemocněním však bývá rýma. Na tu si zadělávají hlavně ti, kteří rozpálení ze slunce nasednou do auta a hned si na obličej nasměrují klimatizaci. A opět tu je varování od lékařů: „Pozor, rýma může přerůst v rozsáhlý zánět horních cest dýchacích!“
Proto je nejlepší letním nemocem předcházet. Jak?
- Zvýšenou hygienou, především častým mytím rukou – teplo a sluneční svit totiž napomáhají rychlému množení mikroorganismů.
- Klimatizaci nastavujte tak, aby vzduch ochladila maximálně o pět stupňů. Pokud se chystáte například do klimatizovaného obchodního centra, přibalte si do tašky svetřík nebo šál.
- V klimatizované místnosti zvlhčujte vzduch, aby vám nevysychaly sliznice. Dobré jsou na to květiny s velkými listy a velkou spotřebou vody.
- Nepijte ledové nápoje.
_tip_