Dětská rádia na Pigy.cz

Jak dětem přiblížit přírodu?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Chcete-li, aby vaše dítě mělo rádo přírodu a chovalo se k ní s úctou, musíte vyrazit ven. To je jasná věc. Kam děti vzít a co jim ukázat? Jak je seznámit s přírodou, když žijeme ve městě a možností není mnoho? Možná vás těchto několik tipů inspiruje.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Cesta z města

Pokud uprostřed přírody žijete celoročně, není potřeba podnikat žádné větší výpravy. Děti odmalička znají les i pole a domácí i divoká zvířata. Jste-li ale místo stromy během roku obklopeni sídlištěm nebo jinou zástavbou, měli byste plánovat dovolené nejen u moře, ale taky v české přírodě. To zejména v případě, že vám záleží na tom, aby vaše děti věděly, že se vejce nelíhnou v chladicím boxu v supermarketu.

Stanování dnes už při výběru dovolené nebývá první volbou, ale může to být zajímavé dobrodružství. Proč by si děti nemohly nasbírat malinové listí na čaj, spát ve spacáku u ohně, na který si nanosí dříví, osahat si stromy a kytky a naučit se je poznávat, koukat v noci na hvězdy nebo třeba obstarat zvířata na farmě? Proč by tyto aktivity nemohly být současně hrou? Užijte si takové chvíle společně, možná budou cennější než hotel all inclusive.

Tip: vymyslete téma celé dovolené a všechny aktivity tematicky směřujte (indiáni, objevitelé, stopaři…).

Dovolená na farmě

Jedna z možností, jak seznámit děti s přírodou, může být využití farem, které nabízí ubytování. Ubytování bývá na různé (i velmi vysoké) úrovni podle vašeho přání a stejně tak program. Můžete podnikat výpravy do okolí, ale taky pečovat o místní zvířata, krmit je, čistit jejich obydlí, dojit je, sbírat vejce atp. Není to asi dovolená, na kterou se celý rok těšíte s vidinou odpočinku, ale pro rozvoj vašich dětí je to nenásilná a přirozená forma učení. Zapojte je do dění hravě. Možná u nich vůbec nepochodíte, ale pokud ano, budou vaše děti vědět nejen to, kde se bere mléko, ale také jaká je práce postarat se o zvířata a úrodu a třeba si budou více vážit jídla, které později dostanou na talíř.

Příroda a historie v jednom balení

Je pravděpodobné, že vaše děti nebudou nadšené z obcházení památek, když ale v rámci dovolenkových radovánek zařadíte cestu přírodou vedoucí na hrad, máte hned dvojité balení a možná ještě s bonusem v podobě nějakého zábavného programu, kterého se během léta na hradech odehrává spousta. Opět záleží na formě, jakou takový výlet dítěti podáte, cesty na většinu hradů vedou lesem a to je opět jedinečná příležitost seznámit ratolesti s přírodou a zvěří, které během roku ve městech nepotkají. Můžete si nasbírat maliny a borůvky, potkat veverky, hady, zajíce nebo divočáky nebo se cestou zastavit u potoka a posbírat oblázky. Naučit děti házet „žabky“ do vody, postavit splav nebo domeček pro skřítky z přírodnin a nasbírat šišky na táborák.

Letní prázdniny jsou dlouhé

Nejspíše vám vaše profese nedovoluje trávit s dětmi celé dva měsíce. Řešením jsou tábory. Máte-li (stejně jako já) negativní vzpomínky na dětské tábory, dobře vybírejte, ale přesto tuto zkušenost svým dětem neupírejte. Když se vám podaří vybrat dobrý tábor, možná máte vystaráno na několik následujících let dopředu. Tábor by neměl být dlouhý. Týden bohatě stačí. Zjistěte si reference, zkontrolujte úroveň místa, kam dítě posíláte, a personálu, kterému dítě svěřujete. Pošlete ho získávat jedinečné zážitky. Naučí se vázat uzly, morseovku, rozdělat oheň. Bude muset vycházet s vrstevníky i cizími dospělými a tak trochu se postarat samo o sebe. Hlavně bude v přírodě. Místo mobilního telefonu dostane buzolu, možná poprvé bude spát ve stanu nebo „pod širákem“. Nejhorší, co se může stát, je, že se mu bude na táboře stýskat a další rok ho na žádný nedostanete. Zkušenost může získat užitečnou, důležité je dbát na výše popsané parametry a nenutit ho přes očividný odpor.

Mírnější formou jsou tábory příměstské. Tam děti získají obdobné zážitky a zkušenosti, a bude-li tábor zaměřený na poznávání přírody, jedině dobře. Vidina večerního návratu do bezpečí domova má něco do sebe. Takový tábor je vhodnější pro menší děti a pro rodiče, které mají nepřekonatelné obavy z táborů klasických (což není špatně, důvody mohou být různé). Příměstské tábory mají mnoho výhod. Opět je dobré zjistit si o nabízené službě co nejvíce informací, nepodcenit přípravu.

Výlety musí stačit

Ať už je to nedostatek dovolené nebo financí či jiné důvody, někdy není možné jet na dovolenou nebo poslat dítě na tábor. Ale i z domova je možné podnikat řadu zajímavých výletů do okolí. Navíc se na takovém programu mohou podílet i prarodiče. Výhodou českých měst je, že většina má blízko do přírody. Takové výpravy nemusí být nákladné, ale přínos pro dítě mohou mít značný. Je sice třeba je důkladně plánovat, ale když se vám to podaří, vaše dítě bude mít na začátku školního roku tolik zážitků, že hravě strčí do kapsy spolužáky, kteří si užívali u moře, a navíc pozná kus přírody, ve které žije.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

Sdílej článek

Povězte nám svůj názor