Porod máte zdárně za sebou a soužití s miminkem se pomalu stává rutinou, kterou zvládáte téměř automaticky? Pak je čas začít myslet i na sebe a na to, jak se vrátit ke svým „předtěhotenským“ tvarům a fyzičce.
Sdílej článek
Možná jste během těhotenství cvičila a jedla zdravě natolik, že přebytečná kila zůstala už v porodnici. Většina žen ale po porodu řeší, jak se těhotenských kil zbavit. Obecně platí, že byste neměla v hubnutí příliš spěchat, zvlášť pokud kojíte, protože rychlý úbytek váhy může negativně ovlivnit laktaci a nebo ji dokonce zastavit.
Ať už jste rodila přirozeně a nebo císařským řezem, už v porodnici můžete opatrně začít formovat své břicho tak, že na něj budete nalehávat. Neděste se toho, že přestože je miminko a plodová voda venku, zůstalo vám poměrně velké břicho. Vždyť jen děloha má teď okolo kilogramu a než se stáhne do původní velikosti sedmdesáti gramů, bude to pár týdnů trvat.
Co tedy pro krásné břicho dělat a co ne?
Rozhodně zatím zapomeňte na cvičení přímých břišních svalů. A to jak po císaři, tak po přirozeném porodu. Jde o to, že byste tím zafixovala po porodu neuzavřené břišní svalstvo. Ověřit si ho můžete tak, že si lehnete na záda, skrčíte nohy a zvednete hlavu ze země. Pak si sáhněte prsty pár cm nad pupík a pod pupík, pokud cítíte mezeru, jedná se o rozestup zvaný diastáza. „Než se svalstvo uzavře, zaměřte se na hluboké břišní svaly a také posílení pánevního dna. Vhodným cvičením je například pilates, ideálně pod vedením odborníků, kteří mají se cvičením po porodu zkušenost,“ říká trenérka a majitelka studia K6 Kateřina Vaňková.
Dalším vhodným cvičením, při kterém navíc ušetříte drahocenný čas je tzv. EMS trénink. Věnují se mu například ve vyhlášeném studiu Bodytec v pražském Karlíně. Během jediné dvacetiminutové lekce procvičíte až 90 % svalů na těle současně, tím pádem je cvičení velmi intenzivní a výsledky jsou viditelné v mnohem kratším čase. Cvičení nezatěžuje šlachy a klouby a je také spolehlivým nástrojem v boji s inkontinencí a v poporodní rehabilitaci.
Náročnější sporty a také plavání nebo saunu zařaďte do svého cvičebního plánu až po ukončeném šestinedělí a to jen pokud nemáte žádné poporodní komplikace.
Cvičit ale můžete i doma, nejjednodušší cvičení je stahování svalů, jako byste chtěla přerušit močení. To ale dělejte jen jako, protože přerušováním reálného močení můžete narušit správnou funkci močového měchýře.
Speciální tip:
Pokud se zatím na cvičení necítíte, zkuste svaly pánevního dna posílit alespoň tak, že budete pít brčkem. Nenahradí sice tělocvičnu, ale funguje díky tomu, že některé svaly v těle pracují společně. Což platí právě v případě svalů úst a pánevního dna. Tím, jak zabíráte při sání z brčka, zapojujete také kruhové svaly pánevního dna okolo močové trubice.
_tip_