Dětská rádia na Pigy.cz

Jak na vydařenou dětskou letní oslavu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Možná i vy máte štěstí, že narozeninovou oslavu pro své dítě můžete chystat v letních měsících a využíváte naplno možností, které letní párty skýtá. Při její realizaci ale není těžké přecenit vlastní síly a ve snaze přichystat pro oslavence i hosty báječný zážitek se nakonec místo rozzářených výrazů dočkáme jen rozpačitých úsměvů, trapných chvil a zklamání.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Jak takovým chvilkám předejít? Není to tak těžké, stačí se řídit heslem, že méně je někdy více, a nechtít po sobě zázraky ani profesionální servis cateringové společnosti.

Plánujeme předem, abychom si oslavu všichni užili

Nejen pro oslavence, ale i pro hosty a hostitele, většinou rodiče, má být tento den příjemný a šťastný.

Je proto dobré předem si promyslet podobu oslavy a složení pozvaných hostů, udělat si podrobný plán a držet se ho. Stejně tak zvážit své časové i finanční možnosti.

Průběžné změny samozřejmě nejsou vyloučeny, ale nesmějí znamenat neřešitelné úkoly typu objednat kejklíře den před oslavou. Příprava oslavy nemusí být trápení ani nemusí stát roční úspory.

Pozvánky

Chcete-li něco víc než jen poslat sms zprávu s datem a místem konání, nemusíte obvolávat tiskárny či grafiky, pomohou vám aplikace do mobilu, ve kterých vykouzlíte díla jako profesionálové.

Seznam hostů

Sepište si všechny členy jmenovitě. Nejdříve byste ale měla vědět, zda bude oslava spíše dětská pro kamarády oslavence, nebo rodinná. Podle složení gratulantů budete schopná nachystat vhodné občerstvení a zábavu.

Občerstvení

Dobré je vědět, že nemusíte chystat všechno sama, a že když dort i další dobroty upeče babička nebo cukrárna, nebudete proto horší hostitelka. Naopak babička bude mít radost, že může pomoci a pochlubit se, a vy budete mít více prostoru na ostatní přípravy. Pokud přeci jen „musíte“, zvažte své možnosti a nepouštějte se do složitých výzev. Piškot s jogurtovým krémem a ovocem splní účel, zabere na přípravu méně času, než dort Pavlova, který se vám ve finále nemusí podařit a jen vás dostane do stresu. Představu o tom, jaké jídlo chcete podávat, byste měla mít také s dostatečným předstihem. Jak kvůli nákupům, tak samotné přípravě. Rozdíl bude, pokud pozvete větší skupinu hostů na oběd a čeká se, že se zdrží až do večera nebo jestli začne oslava v odpoledních hodinách.

Program

Někdy postačí bazének na zahrádce a dobrá hudba jako kulisa. Hračky a vybavení, které máte, zabaví rodinu (bude-li se střídat v péči o děti) i kamarády. Jindy vypomohou sousedé a půjčí neokoukanou atrakci, případně půjčovny párty vybavení. Pokud si přejete akci velkolepou, můžete se obrátit na specializované firmy, které dodají vše od balónků po kouzelníka. Vždy je ale dobré být připraven a předejít trapným chvilkám. Nápadů na narozeninové aktivity je mnoho k dohledání na internetu.

Vybavení a výzdoba prostor

Každý nemá doma možnost pohostit nebo jen usadit dvacet hostů a někdo na takovou skupinu nemá ani náladu. Znamená to mnoho nádobí, velký stůl, dostatek židlí a následně velký úklid. Výzdoba není nezbytná, každé dítě ale potěší přinejmenším balónky. Můžete přidat květiny, girlandy, barevné ubrousky nebo zahradní světýlka. V tropických teplotách se na zahradní oslavě hodí nějaký vodní prvek, protáhne-li se oslava do večera, je pěkné stylové veselé osvětlení. Jsou situace, kdy nejlepším řešením může být uspořádání oslavy mimo domov.

Jdeme slavit ven

Jít na oběd do restaurace je klasika, která ale malé dítě asi příliš neohromí. Zvolit můžete oslavu v dětské herně nebo kavárně, řada z nich umí nachystat občerstvení i výzdobu. Chcete-li něco levnějšího, můžete uspořádat piknik v parku, někde poblíž oblíbeného hřiště. Nebo využít veřejných grilů, pro mnohé představují neobvyklý zážitek. Je ale potřeba zvážit, zda budou všichni hosté schopni se radovánek venku zúčastnit, ať už kvůli věku, nebo zdravotnímu stavu. Děláte-li oslavu pro kamarády dítěte v menším počtu, možná je potěší pozvání na koupaliště, kde využijete místního občerstvení, které mají děti obvykle rády. A jednou za čas se nad ním dá přimhouřit oko. Možnosti jsou, a když se budete držet svého předem přichystaného plánu, nemělo by vás nic příliš zaskočit. A když přeci, za rok se chybám vyhnete.

Rozdílná očekávání

Může se stát, že vaše představy i celá realizace se rozcházejí s představou oslavence. Mají-li výhrady hosté, není to tak zlé, ale uplakané oči dítěte, které si vše představovalo úplně jinak, vás moc nepotěší, zvlášť když na vás po únavném dni ještě v kuchyni čeká hora špinavého nádobí.

Poslouchejte své dítě i své já. Jestli vám možnosti dovolí vyjít vstříc jeho požadavkům, udělejte to i přes to, že vy máte představu jinou. Je-li něco, co vám celý den D zpříjemní nebo usnadní, udělejte to také a nepřemáhejte se. Zavděčit se všem členům rodiny bývá příliš náročný úkol a ani není cílem vašeho snažení.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor