Dětská rádia na Pigy.cz

Jak naučit děti hospodařit s financemi

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nejste si jistí, od kolika let nastavit dětem první kapesné a jak vysoké by mělo být? Máme pro vás pár tipů.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Doporučuje se, aby první kapesné začalo dítě dostávat již v předškolním věku. Již v tomto věku dítě dokáže vnímat hodnotu peněz, ačkoli ještě neumí počítat, netuší, kolik co stojí a ani neodhadne, jak dlouho bude muset na vysněnou věc šetřit. Získá ale základní stavební kámen, na kterém bude moci stavět po celý svůj život. Snáz se naučí, že nic není zadarmo a musí se s penězi naučit hospodařit. Nemusíte zatím vyplácet pravidelné měsíční kapesné, stačí věnovat peníze dítěti k narozeninám, k svátku, na výlet, nebo třeba jako odměnu. Ke kapesnému pořiďte dítěti také kasičku, kam si bude moct peníze ukládat. Společně pak sledujte příbytky a úbytky. Vysvětlujte mu, že když utratí peníze za sladkosti, neušetří si na žádnou hodnotnější věc. Například místo koupě 5 pytlíků bonbonů může mít jednoho parádního angličáka. Povídejte si i o tom, že i vy máte omezené finance, a pokud si chcete koupit něco drahého, musíte dávat peníze stranou, dokud nebudete mít tolik peněz, kolik potřebujete. Je úplně přirozené, že dítě občas peníze utratí za nějakou zbytečnost, které bude později litovat. Díky tomu si pak můžete vysvětlit, proč k takové chybě došlo a jak se takových chyb vyvarovat.

Jakmile dítě nastoupí do první třídy na základní škole, je na čase začít uvažovat o nějaké přiměřené výši pravidelného kapesného, aby se dítě mohlo učit finanční gramotnosti pro další život. Jeho výše by měla záviset na tom, co si dítě skutečně potřebuje kupovat. Zda si kupuje samo svačiny, pití a potřeby do školy, nebo mu vše zajišťujete vy. Určitě by ale mělo dostat něco málo navíc, aby mohlo samostatně spořit. Myslete na to, že kapesné je čistě majetkem dítěte, o kterém si může rozhodovat samo. Na základě svých vlastních postupů, činů a omylů se dobře naučí vycházet s penězi, které má k dispozici. Určitě dítě neodrazujte od koupě něčeho, co podle vás nepotřebuje. Bez chybování se nenaučí s penězi hospodařit. A jak už mnozí víte, dítě stejně najde způsob, jak získat to, co chce, i přes váš nesouhlas.

V pozdějším věku bude třeba kapesné navýšit. Z počátku dítěti asi stačilo koupit si čas od času nějakou tu drobnost, později k tomu přibydou další potřeby. Dohodněte se s dítětem, že když bude chtít jít s kamarády za zábavou, na oběd, nebo třeba do bazénu, bude si tyto aktivity platit samo ze svého kapesného. To povede k tomu, že dítě se bude snažit neutratit všechny peníze najednou, ale šetřit si je pro případ, až se půjde s kamarády bavit. Stále s ním ale mluvte o penězích. Když dítěti kapesné nevystačí, zjistěte, proč tato situace nastala, za co dítě utrácelo a jak se příště zachovat lépe. Určitě mu neposkytujte peníze nad rámec vaší domluvené částky, jinak nepochopí, že i v dospělosti bude mít k dispozici určitý měsíční obnos peněz, který mu musí vystačit. Pokud má dítě oprávněný důvod k extra částce navíc, můžete dítěti nabídnout půjčku a trvejte na tom, aby vám peníze splácelo. Ukažte mu také, jak funguje úvěr. Je třeba, aby si dítě uvědomilo, že kvůli půjčce na danou věc zaplatí za ní třeba i dvakrát tolik a že čím jednodušší je získání půjčky, tím dráž půjčka vyjde.

Když po vás dítě bude chtít koupit něco drahého, například nový mobilní telefon, tablet, nebo třeba počítač, řešením může být dohodnout se na určité částce, kterou si uspoří samo a zbytek mu doplatíte třeba jako dárek k narozeninám.

Určitě nedoporučujeme dítěti vyplácet peníze za domácí práce nebo za dobrý prospěch ve škole. Pomáhat doma a dobře se učit musí chtít dítě samo, případně s nějakou zajímavou motivací, ale nikdy by to neměla být přímo finanční odměna. Domácí práce patří mezi běžné rodinné povinnosti, však ani vám nikdo neplatí, že udržujete doma pořádek. Každý člen rodiny má doma své povinnosti, které je třeba plnit pro správné fungování rodiny. Není dobré naučit dítě natahovat ruku pokaždé, když něco udělá. Finanční odměnu můžete nabídnout za nějakou extra práci navíc, například za umytí auta nebo posekání trávy.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor