Nejdůležitější období pro přirozený rozvoj dětské inteligence je během prvních roků života (nikoliv až v době povinné školní docházky). Rodiče mají na vývoj samozřejmě největší vliv, proto je nutné, aby dítě stimulovali, nebo se naopak zdrželi svých vlastních náhledů na svět.
Sdílej článek
Toto jsou nejčastější chyby, kterých se rodiče dopouští. Mohou jimi negativně ovlivnit přirozený vývoj inteligence svého potomka.
Zkrácení doby plazení
Když se dítě plazí, odráží se od země rukama, díky tlaku na dlaň se aktivují určité části mozku, které jsou důležité pro pozdější vývoj. Někteří rodiče rychle zvednou dítě z podlahy s tím, aby se neušpinilo nebo si pak nestrkalo špinavé ruce do pusy a něčím se nenakazilo. Fáze plazení je vcelku krátká a pokud rodiče úmyslně toto období zkrátí, může miminko přijít o dobrou příležitost rozvoje mozku.
Málo barevný pokojík
Několik měsíců po narození vidí miminko rozmazaně, asi podobně jako člověk s velkým množstvím dioptrií. Proto se doporučuje k jednobarevným stěnám pokoje přidat kontrastní barevné prvky jako např. závěsy, peřiny, křesla apod.
Dlouhodobé mixování stravy
Půlroční dítě začíná žvýkat. Do roku a půl života by mělo přejít na normální nemixovanou a tuhou stravu. Tuhá strava vyžaduje žvýkání a to posílá do mozku impulsy, čistí zuby, aktivuje jazyk, proto se bude lépe rozvíjet i řeč dítěte.
Zákaz skákání po posteli
Zdá se to neuvěřitelné, ale lékaři skutečně doporučují skákání po posteli. A proč? Mozkové buňky, které nemají co na práci, jednoduše odumřou. Při skákání po posteli se do aktivity nezapojují jen svaly. Na to, aby dítě vůbec udrželo rovnováhu, potřebuje dostat příkaz z mozku. Místo abyste doma skákání zakazovali, raději dávejte pozor, aby se při něm dítě nezranilo. A pokud máte dvě nebo více dětí, tím lépe. Samo bude na posteli skákat jen chvilku, se sourozencem klidně hodinu.
Jízda v kočárku
Není překvapením, že chůze je pro vývoj mozku velmi důležitá. A vůbec nejlepší je, když mohou děti chodit naboso. Jenže mnozí rodiče používají kočárek příliš dlouho, klidně do 4 let věku dítěte. V mnoha situacích, zvláště když spěchají, je to jistě pohodlné. Jenže nedostatek chůze má negativní vliv nejen na vývoj plochých nebo zdeformovaných chodidel, ale i na mozek, který tím přichází o řadu stimulačních impulsů. Děti by prostě měly chodit co nejvíce.
Vědecké výzkumy ukazují, že dětský mozek zakládá 75 % všech neuronových synapsí do věku 7 let dítěte. Z toho 50 % z nich vznikne do věku 5 let. Proto neváhejte a podporujte ho ve všech možných činnostech.
_tip_