Už váš nadšený předškolák doma pochoduje s aktovkou na zádech? Nebo je dostatečně poučený staršími sourozenci a do školy se mu nechce, i když ji málem ještě ani neviděl? Variant je spousta. Jak předškolákům nástup do školy ulehčit?
Sdílej článek
Povídejte si spolu
Děti znají prostředí školy většinou jen ze zápisu – a někdy ani to ne. Vyprávějte si proto spolu, jak to ve škole vypadá, jaká je organizace dne, jaké ho čekají hodiny, jak funguje jídelna a družina. Ujistěte jej, že po krátkém čase se zaběhnou i malé drobnosti, ze kterých může mít obavy (jestli najde WC, šatnu/šatní skříňku). Poproste starší děti, ať se zdrží hrůzných komentářů, že je jídlo v jídelně hnusné/matematika těžká k nezvládnutí/učitelka Nováková příšerná.
Vyberte školní pomůcky
Nechte děti vybrat pomůcky do školy – aktovku, pouzdro, pytlík na tělocvik, přezůvky a podobně. Pokud je to ve vašich možnostech, udělejte dětem radost a vyberte nové věci podle jejich přání. Je praktické, ekonomické a ekologické dědit věci po starších sourozencích, nebo koupit věc, která se vám jeví jako praktická, ale tak velká událost, jako vstup do školy, si zaslouží zvláštní přístup.
Nedrilujte
Škola je tu od toho, aby dítě naučila číst, psát i počítat. Nezoufejte proto, pokud váš potomek nejeví zájem o zakoupenou knihu s úkoly pro předškoláky a nechce trénovat počítaní ani zárodky čtení. Vykašlete se na pracovní listy, jestliže po nich dítě samo netouží. Prázdniny jsou od toho, abyste si všichni hlavně odpočinuli.
Děti se učí nejen díky předloženým úkolům, ale také především díky nápodobě a zapojení do přirozeného běhu rodiny. Co tedy můžete zkusit?
- Společně si čtěte, nejlépe každý den. Navštivte místní knihovnu a půjčte knížky, které si dítě vybere. Povídejte si o tom, co čtete.
- Navštivte les/hrad/zámek/jeskyni/zoo/muzeum. Vyprávějte si o tom, co jste zažili. Můžete si pořídit nebo vyrobit deník, kam si budete psát o výletech, kreslit nebo lepit vstupenky.
- Tancujte a zpívejte si.
- Choďte do přírody, sportujte.
- Hrejte společenské hry, stavějte puzzle.
- Malujte, vyrábějte, stříhejte.
- Nechte dětem volný čas na hru samostatně nebo se sourozenci/kamarády.
- Nechte děti pomáhat v kuchyni, vyndávat nádobí z myčky, párovat suché ponožky, uklízet si oblečení do skříně i roztahané hračky.
- Povzbuzujte děti ve zvládnutí sebeobsluhy. Ať zkusí zapínání knoflíků nebo zavazování tkaniček.
- Veďte děti k samostatnosti. Mohou si vybrat oblečení na další den, připravit snídani, postarat se o morče.
- Učte dítě pravidlům konverzace a vzájemné interakce. Prvně mluví jeden, pak druhý. Nikomu neskáčeme do řeči. Pokud s někým nesouhlasíme, nebijeme ho. Když s bratrem dostanu čokoládu od babičky, není hezké sníst ji sám.
- Ujistěte dítě, že jste tu vždy pro něj, a i novou životní etapu spolu zvládnete.