Možná se v dnešní přetechnizované době zdá, že na úklid v domácnosti stačí zmáčknout pár tlačítek a pomocníci to odpracují za vás. Kdepak, to hlavní stejně leží na nás, milé dámy. Poradíme vám, jak to ustát a přitom se z úklidu nezbláznit.
Sdílej článek
Tři prokletá „P“
Co si budeme povídat, známe to všechny. Ponožky, prkýnko, postel. Tři největší prohřešky našich drahých poloviček. Ano, jistě se najdou výjimky, ale naši milí partneři opravdu neradi sbírají ponožky ze země (proč by je měli házet rovnou do koše s prádlem, nechápou), nevidí důvod dávat prkýnko dolů, když by ho za chvíli zase měli zvedat, a stejně tak si příliš často nehrají na pokojskou, takže perfektně ustlanou postel po nich chtít prostě nemůžeme. Co tedy s nimi?
Chválit, nebo rezignovat
Pokud nechcete lítat celé dny jako hadr na holi, zkuste vsadit na sílu svého slova, svého šarmu a především trpělivosti. Znáte knihu Proč muži milují potvory? Pokud ne, minimálně pro pocit, že v tom nejste sama, vám ji doporučuju přečíst. Díky ní se skvěle pobavíte, občas vás něco jistě zarazí, ale nakonec si odnesete i pár návodů jak na naše milované protějšky. Když muže vlídně namotivujete, po sklizení každých ponožek mu ukážete svou radost, třeba si časem na svou novou povinnost zvykne a bude po sobě uklízet automaticky. Ale pozor, existují výjimky, se kterými nehnete, a místo trpělivého vyčkávání možná bude jednodušší vzdát to, nad „fusekle“ nebo prkýnko se povznést, uklidit to sama a nenarušovat si tím vztah.
Banda nepořádníků
Víte, jak bolí pata, která šlápla na malý dílek lega? A víte, že i noha dospěláka může být řízena pohonem malého angličáka zapomenutého uprostřed obýváku? A víte, že holčičky dokážou své panenky převlékat xkrát denně na různých místech domácnosti? A ještě jim přitom vaří nějakou „dobrotu“, která občas skončí na tom úžasně huňatém koberci? To všechno je denní chléb maminek dnešní doby. Hraček je hodně, dětí někdy taky a maminka většinou jen jedna. A jak tedy může zvládnout uvařit, vyprat, vyžehlit, poklidit kuchyň, nachystat svačiny, pomoct s úkoly, zašít roztržené kalhoty a přitom být vlídná, milá a usměvavá? A že už vám nezbývá čas a energie na úklid dětského pokojíku? Je to přeci království vašich dětí, tak jim zkuste poradit, jak v něm udržovat pořádek.
Uklízíme s úsměvem
Kdysi jsem v jedné moudré knize četla, že „z muset se chtít nestane“. A je to pravda. Když budete děti nutit, nikam to nepovede. Tedy možná akorát k nechuti uklízet. Když po nich budete uklízet vy, zvyknou si na takový servis a k úklidu je to nepřiměje. Proto zkuste táhnout za jeden provaz a do úklidu se pusťte společně. Dejte dětem pravomoc, aby rozhodly, co se kam bude pravidelně ukládat, jakou barvu bude mít krabice na autíčka nebo které šuple bude vyhrazené pro oblečky panenek. Když přijdou děti s vlastním nápadem, vítejte to a podporujte jejich snahu. Uklízet je potřeba průběžně a také je dobré průběžně živit radost dětí z úklidu. Proto se nebraňte třeba novým nápadům, jak kreativně přikrášlit pokojíček nebo jak originálně skládat trička do roliček apod. Když děti budou uklízet s radostí, nebudete nad nimi muset denně stát a případně jim pomáhat hledat zapomenutou hračku. Udělejte spolu v hračkách systém, dejte dětem dostatek úložného prostoru adekvátně k počtu hraček a uvidíte, že postupně si cestu k uklizenému pokojíčku najdou. Jen se obrňte trpělivostí. I uklízení je činnost, kterou se vaše děti musí postupně naučit.