Už vám to leze krkem. Nemine týden, kdy by někdo z vaší rodiny neměl teplotu, kašel, bolení v krku nebo aspoň pořádnou rýmu? Předáváte si nemoci stále dokola a když je konečně klid, dotáhnou děti další? Nechte se inspirovat našimi tipy na to, jak se nemocem vyhnout.
Sdílej článek
Pokud jako rodiče pracujete a děti chodí do školy či školky, je pravděpodobné, že někdo nějakou nemoc přinese. Stoprocentní ochrany nedosáhnete nikdy. Můžete se však aspoň pokusit snížit riziko na minimum. Klíčem je posílení obranyschopnosti organismu a samozřejmě také troška hygieny. Jak na to?
Otužování a vhodné oblečení
I když vaše maminky nebo babičky možná nebudou souhlasit, není ideální děti (ani sebe) navlékat jako pumpu v zimě. Je jasné, že pokud je mínus deset, oblečeme si na procházku kvalitní zimní oblečení, ale pokud je i v zimě plus deset, není nutné, aby dítě v kočárku bylo v teplých kalhotách, teplé bundě, celé zabalené v zimním fusaku, samozřejmě s čepicí, nákrčníkem a rukavicemi.
- Vždy přizpůsobte oblečení aktuální venkovní teplotě, ne kalendáři.
- Oblékejte děti do více vrstev lehčího oblečení. Pokud pak venku uznáte, že jste to přehnali nebo naopak podcenili, jednu vrstvu přidejte či uberte.
- Jestliže má miminko studené ručičky, neznamená to, že trpí zimou, teplotu poznáte sáhnutím za krk. Je-li teplý, vše je v pořádku.
- Doma zbytečně nepřetápějte, 20-22 stupňů je ideální, v noci ještě méně.
- Nebojte se nechat miminko chvíli po přebalení nahé, nehubujte děti, že před koupáním ve vaně pobíhají svlečené, že nosí ve vytopeném bytě kraťasy nebo že popoběhly bosé po zahradě.
- Často větrejte a choďte ven, a to i za horšího počasí. Pamatujte, že přísloví praví, že není špatné počasí, jen špatné oblečení. I s menšími dětmi můžete pravidelně navštěvovat saunu.
- Pro dospělé a větší děti je tady vyšší level: ranní sprchování studenou vodou či přímo zimní plavání nebo káď s ledovou vodou. Máte-li tyto ambice, pamatujte na postupné začátky a bezpečné a zodpovědné chování.
- Důležitým faktorem je zdravá strava. O ní si však povíme hlavně v dalším článku.
Tipy pro dospělé
Svůj organismus rozhodně posílíte dostatečným spánkem, aktivním pohybem, pitným režimem a omezením alkoholu a kouření. Snažte se vyhnout stresu (je-li to možné) a udělejte si čas na odpočinek a relaxaci.
Správné mytí rukou
V období různých viróz je mytí rukou důležitým faktorem, který pomáhá se nemoci vyhnout nebo ji aspoň nerozšiřovat dál. Ačkoli to může znít jako samozřejmost, není. Děti si prostě ruce často zapomenou umýt a upřímně, vidíme to leckdy i u dospělých. Dítka proto naučte, že je nutné mýt si ruce po příchodu z venku domů, samozřejmě po použití toalety a také, pokud jsou nemocné a stále smrkají či kašlou. A že umýt ruce znamená něco víc než pustit studenou vodu, trochu ruce opláchnout, utřít a jít. Během mytí by mělo figurovat mýdlo, teplá voda a dostatečná pečlivost.
Rovněž je užitečné potomky instruovat, že při viróze by měli kýchat a kašlat do kapesníku, případně do lokte, ne do dlaní. Že posmrkané kapesníky se nedávají na stůl, ale vyhazují do koše.
Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. Opravdu není nutné stříkat si na ruce co deset minut dezinfekční gel a všechno možné otírat antibakteriálními ubrousky.