Dětská rádia na Pigy.cz

Jak strávit prázdniny v Česku

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Květen. Měsíc, kdy má již většina z nás jasnou představu o letní dovolené v daném roce. Letos je možná i u vás všechno jinak.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, kteří nechávají vše na poslední chvíli, batoh balí ve stejný den, kdy naplánují, kam pojedou, a jízdenky kupují přes internet cestou, máte možná letošní dovolenou zkaženou. Nebo alespoň značně ovlivněnou okolnostmi, které celé (nejen) Česko zatěžují již dlouhé týdny. Letenky vráceny, ubytování a veškeré rezervace zrušeny. Co teď? Chcete-li mít klidné léto, nezbývá, než se poohlédnout po tuzemských možnostech.

Naše širé rodné lány nabízejí mnoho krásných míst a ráj to nemusí být jen na pohled. Zažít perfektní prázdniny můžete takříkajíc „za humny“. S výběrem ale neotálejte, letos u nás bude nejspíš velký nával. Tuzemský turistický ruch podpoří zejména finance u nás také vydělané.

Chci to nejlepší

Asi jsme se již smířili s tím, že Jadran (a samozřejmě další oblíbené destinace) navštívíme nejdříve v příštím roce. Možná hledáte na půdě stan. Jestli vám právě při představě několika dní strávených v kempu naskočila husí kůže, měli byste obratem zadat do vyhledávače pojem „dovolená v Česku“. Vypadne na vás nepřeberné množství nabídek, velká řada z nich už ale bude obsazená. Mnoho z nás si řekne, že si nostalgicky připomene místa z dětství či dospívání, jen místo stanu rezervuje několikahvězdičkový hotel. Ano, řekne si to mnoho z nás. A hotelů je omezený počet. Pokud tedy už teď sháníte takové ubytování marně, zaměřte se na nabídky soukromníků. Pokoj či byt mimo síť hotelů může nabídnout stejný i lepší komfort.

Ubytování v soukromém apartmánu na víkend pro čtyři osoby seženete vč. poplatků od 5000,-. Když se domluvíte s partou přátel na pronájmu velkého bytu, cena za osobu se snižuje a vy si užijete krásný společný víkend. Na cenu má vliv také délka pobytu, tedy nižší ceny bývají u delších pobytů.

Vysoký standard i soukromí

Obojí nabízí chaty, které si můžete pronajmout pro rodinu nebo skupinu přátel. Nabídka je široká, vybavení a komfort mnohdy vyšší než ve vlastní domácnosti. Za běžných okolností si můžete vybírat, zda chcete mít k dispozici soukromé dětské hřiště, koně za okny či luxusně vybavenou kuchyň apod. Letos bych neváhala s rezervací. Zejména tehdy, je-li pro vás příliš velký odvaz chodit s kýblem pro vodu nebo svítit petrolejkou. I takové nabídky jsou, rozhodně mají něco do sebe, ale neocení je každý.

Ubytování v chatě pro více hostů je běžné třeba v horách, kde si rezervujete pokoj a zavzpomínáte na studentské lyžařské pobyty. Cenově bývají takové nabídky příznivé (otázkou je, zda letos bude platit stejný ceník jako v loňském roce), z některých nároků je lepší slevit předem a původně požadovaný komfort vyvážit nevšedními zážitky.

Za pronájem soukromé chaty na týden pro šest osob zaplatíte od 8000,-.

Za noc na horské chatě dáte od 300,- za osobu.

Hurá do přírody

Už o tom zmínka padla. Je to možnost, která může být ve hře. Nebo se do ní vrátí jako znouzecnost. Stan či obytný vůz a kemp. Úroveň takových míst je nesrovnatelná s tím, co si nejspíše pamatujeme ze školních let. Dobrodružství to může být ohromující zejména pro děti, které tak získají zážitek pro nás všední. Ony by se ale za běžných okolností možná pod stan nedostaly. Jen si vzpomeňte, některé zážitky stály za to.

Ceny v českých kempech se pohybují kolem 100,- na osobu za noc. Připočítat musíte poplatek za auto, příp. psa a poplatek obci. Pro čtyřčlennou rodinu s osobním autem je to tedy cca 400,-/noc.

Pronajmout si můžete také třeba jurtu, domek v korunách stromů nebo obytný sud ve vinařské oblasti či houseboat. Nabídka netradičního ubytování je pestrá. Možná vás překvapí, jak krásné prázdniny můžete zažít nejen na pláži u moře.

Výletování

Pokud neseženete ubytování odpovídající vašim představám, nasbírejte zážitky na výletech. V dojezdné vzdálenosti najdete řadu krásných míst a tras, které stojí za návštěvu, ať bydlíte kdekoliv. S plánováním vám pomohou chytré a pohodlné aplikace do mobilu.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor