Dětská rádia na Pigy.cz

Jak ulevit dítěti od kašle? Zkuste naše tipy

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Návodů, jak kašlajícímu drobečkovi ulevit, existuje nespočet. Za poslední rok jsem měla šanci trvající přibližně 180 dní, abych vyzkoušela, co opravdu funguje. A tady je můj seznam nejosvědčenějších osmi bodů, které u nás doma opravdu fungují.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ Studený vzduch

Větrání, větrání, větrání. Nic lepšího při problémech dýchacích cest není. Samozřejmě není nejlepší nápad nechat dítě spát při otevřeném okně v mrazu, když jste ho do té doby nahřívali při 23 stupních, ale chlad výborně napomáhá při všech dýchacích potížích.

2/ Vlhký vzduch

Ano, tato rada je přesně ta, kterou jste slyšeli už tisíckrát. Ale ruku na srdce – jak pečlivě a jak dlouho ji dodržujete? My během prokašlaných dnů pouštíme během dne zvlhčovačku vzduchu a cca půl hodiny předtím, než jde malý marod spát, ověsím postel mokrými ručníky. U jednoho syna využívám ochrannou síť, kterou má kolem horního patra palandy, druhému, který spí ve spodním patře, věším ručníky nad hlavu pod bráchovu postel. Je také možné využít sušák na prádlo, který postavíte hned vedle postele. Ale co je velmi důležité, ručníků je potřeba využít víc a rozhodně nevěsit prádlo, které jste prohnali aviváží.

3/ Nakrájená cibule

Šťáva z cibule proti kašli pomáhá výborně. Cibuli proto můžete nakrájet nadrobno a položit na talířek u hlavy postele maroda. Při spánku ji bude vdechovat, což pomáhá při rozpouštění hlenů. Sice vám bude cibulí „vonět“ celý byt, ale pár dní se tato voňavka vydržet dá.

4/ Tymiánový sirup

Pokud nejste fanoušky cibulové šťávy, můžu doporučit tymiánový sirup, který podporuje vykašlávání. Základní recept je, že 200 ml vody svaříte s 200 gramy cukru (já dávám třetinu cukru, a i tak mi připadá příliš sladký, ale každý máme své chutě), poslední minutu ve vodě povaříte i 11 gramů (tj. pytlíček) tymiánu a necháte do druhého dne odležet. Pak scedíte a dobrotu, kterou můžete dávkovat 3 až 5krát denně jednu čajovou lžičku, máte hotovou.

5/ Olejový zábal hrudníku

Když potřebujete rychlou úlevu od kašle, doporučuju olejový zábal na hrudník. V hrnci rozehřejte olej (pozor, zahřívá se velice rychle), namočte do něj utěrku nebo čtvercovou plenku a správnou teplotu vyzkoušejte na své kůži, ať nepopálíte hrudník dítěte. Jde o velmi rychlou akci, utěrka totiž rychle stydne – utěrku dejte na hrudník dítěte, zabalte ho do igelitu, přikryjte dekou a nechte nanejvýš 20 minut nahřívat. My přitom dětem pouštíme pohádky, aby si noční vyrušení něčím, co jim není dvakrát příjemné, spojovali s něčím příjemným.

6/ Vhodná strava

Nezapomeňte dítěti naplánovat jídelníček tak, abyste kašel nezhoršovali. Zahlenění obvykle zhoršují mléčné výrobky, sladké (včetně pití), čokoláda, ale vhodné nejsou ani pokrmy, které „škrábou“ v krku, jako třeba suchary nebo čočková polévka. Je možné, že vaše dítě nebude chtít den dva vůbec jíst, nebo jen minimálně. Pokud se postaráte, aby hodně pilo, není potřeba se znepokojovat a do jídla ho nutit.

Jen bych chtěla upozornit na jednu věc: Pokud dítě začne přijímat cibulový nebo tymiánový sirup, do toho mu například přidáte lék proti horečce, bude jíst jen ovoce a pít čaj s medem, mohlo by to rozhodit jeho zažívání a ke kašli přidat i průjem. Proto nic nepřehánějte a opravdu plánujte jídelníček rozumně.

7/ Spánek a noční svačinky

Je možné, že vaše dítě několik hodin v noci prokašle, i když mu podložíte matraci nebo polštář, aby spalo ve zvýšené pozici. Většinu z toho možná svým způsobem prospí, ale když někdy procitne, je fajn mít u postele v termosce připravený čaj o teplotě vhodné k pití a malou svačinku, aby se prckovi znovu dobře usínalo. Není potřeba se stresovat čištěním zubů – pár dnů nočních svačinek a pořádného čištění ráno a večer zuby zvládnou.

8/ Přijměte, že kašel není nepřítel

Kašel naopak pomáhá tělu zbavovat se hlenu, který by jinak mohl stéct do průdušek nebo do plic a způsobit závažnější problémy. Zkuste ho proto vnímat jako žádoucí obrannou reakci těla a co nejvíc ho všemi opatřeními podporovat, aby vykašlávání bylo co nejsnazší a tím i průběh nemoci co nejrychlejší. Nezapomínejte proto ani na smrkání a odsávání hlenů z nosu. Zjednodušeně řečeno – když hleny nebudou v nose, nepotečou dolů do krku.

Úmorný suchý kašel je těžko zastavitelný, ale zvlhčování vzduchu a nahřívání hrudníku pomáhá i při něm. Obvykle trvá jeden nebo dva dny na začátku nemoci a pak se promění v rýmu a vlhký kašel.

Rada navíc

Zpomalte a snažte se navodit doma co nejpříjemnější atmosféru pro vás všechny. Pravděpodobně nebudete vyspalí, a proto odložte všechno odložitelné – úklid, žehlení, dohánění restů, cokoliv, co není životně nezbytné. Zkuste se naladit na rytmus svého dítěte a běžte do postele vždycky (a hned), když jde malý marod spát. Úmorný kašel je často jen rychlá přechodná záležitost, i když samozřejmě doznívat může několik týdnů. Proto se zkuste v noci nemučit počítáním, kolik hodin zase nespíte, ale naopak se naladit na pocit, že i když jen v klidu ležíte, má vaše tělo šanci si odpočinout. Rozhodně víc, než když se budete stresovat tím, že „furt ještě nespím“, nebo koukat na televizi.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor