Dětská rádia na Pigy.cz

Jak ulevit rodinnému rozpočtu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Poslední dobou se na nás valí zprávy, které vzbuzují obavy o naši peněženku. Zdražování jídla, energií i hypoték, inflace… Možná uvažujete, že by bylo nasnadě trochu víc začít šetřit, abyste to všechno utáhli. Zde je pár tipů, jak na to.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Plánování jídel

Tomu už jsme se věnovali v tomto článku. Díky plánování budete mít přesný přehled o tom, co chcete nakoupit. Nemusíte v obchodě zbytečně kroužit a nechat se svádět spoustami rádoby lákavých produktů, které nejspíš nepotřebujete. Vyhnete se také situacím, kdy vám v obchodě něco padne do oka, ale doma na to zapomenete nebo odkládáte zužitkování a potravina se mezitím zkazí.

Promýšlení útraty za jídlo

Pouvažujte, jestli ve vašem seznamu potravin není prostor ke změnám. Je sice fajn, že v dnešní době máme možnost si i v prosinci koupit pidikrabičku kanadských borůvek, ale, ruku na srdce, není lepší počkat si na české letní šťavnaté borůvky, které necestovaly přes půl zeměkoule letadlem? Planeta i vaše peněženka vám budou vděčné. Vyhněte se v zimě drahému ovoci z dovozu a popřemýšlejte, které další věci jsou ve vašem košíku trochu… zbytečné. Víno na každý večer? Křupky?

Zboží v akci

Neříkáme, že máte strávit den projížděním různých supermarketů a vyzobáváním jogurtů ve slevě. Na druhou stranu zkouknout slevový leták vašeho oblíbeného obchodu určitě neuškodí a třeba v něm najdete i potřebnou inspiraci k plánování jídel.

Nakupování v zahraničí

Občas se stane, že sousedé jsou na tom lépe než my, co se týče třeba benzínu nebo některých jídel. Pokud bydlíte u hranic a cena za čárou je opravdu mnohem výhodnější, není co řešit.

Pečení místo kupování svačinek

Upečení plechu bublaniny nebo perníku vyjde mnohem levněji, než když každé ráno sobě i dětem kupujete do školy a práce na svačinu croissant nebo čokoládovou bulku.

Svačina s sebou

Výlet je skvělým zážitkem, pokud jste ale byli pokaždé zvyklí završit cestu na hrad, zámek nebo hory obědem v restauraci, při častých výletech to dost leze do peněz. Obědy v restauraci omezte a nachystejte si svačinu s sebou nebo si oběd uvařte předem doma.

Pěstování

Je-li to možné, pěstujte si vlastní ovoce a zeleninu a vyrábějte šťávy, mošty, marmelády a kompoty. Zvažte ale, jak velká je pravděpodobnost, že se vám vložené peníze a čas vrátí. Pokud vás zahradničení nebaví, pak na zahradě zbytečně strávíte spoustu času a dost možná vám pak úrodu stejně sežerou slimáci, takže nejspíš bude přece jen lepší si skleničku marmelády koupit.

Doma nepřetápějte

Ztlumte trochu topení a vezměte si vrstvu navíc, než abyste vytápěli na pětadvacet stupňů a nosili i v zimě doma tričko a kraťasy.

Nakupování z druhé ruky

Nakupování z druhé ruky je teď trendy. Menší děti vybavíte v second handu nebo na bazárku bez problémů. A navíc nejen oblečením, dnes seženete kvalitní kolo, lego i deskové hry. A časy se mění i u teenagerů, před pár lety byste mladé slečny kabátkem z druhé ruky zahanbili, teď samy takové věci nakupují prostřednictvím různých aplikací a pak je třeba zase prodají.

Revize pravidelných plateb

Popřemýšlejte, zda platby za internet, povinné ručení auta a podobné věci nejsou příliš vysoké. Pokud ano, zavolejte na zákaznickou linku a proberte situaci s příslušnými společnostmi. Divili byste se, jak se mohou přetrhnout, když naznačíte, že byste jinde dostali lepší nabídku.

Vyhněte se půjčkám

I když vám trhá srdce, že Vánoce budou asi chudší a nedostanete se na svou milovanou dovolenou v zahraničí, smiřte se radši s menším rozpočtem, skromnějšími dárky i prázninami, než abyste si půjčovali a dostali se do spirály dluhů.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor