Scénář, kdy každé ráno dítě usilovně pláče, že nechce do školky, zná mnoho rodičů. Jak tyhle chvíle zvládnout?
Sdílej článek
Obavy z toho, jak dítě ustojí první dny ve školce, má snad každá máma. Aby ne, když minimálně tři roky se svým zlatíčkem trávila naprostou většinu svého času. A teď se to má najednou změnit… Co dělat, když se obavy naplní? Když dítě každé ráno před školkou brečí, prosí, že chce zůstat doma, drží se vás jako klíště, dělá hysterické scény?
Zvykají si až dva měsíce
Dítěti dle odborníků trvá v průměru zhruba dva měsíce, než se v novém prostředí zadaptuje. Během této doby může být plačtivější, podrážděnější, výbušnější nebo uzavřenější. Zažívá totiž něco zcela nového. Už mu nejste po ruce, kdykoli si vzpomene, už není v centru pozornosti, stává se pouze jedním z party vrstevníků, musí se umět dělit o hračky a nebývá výjimkou, že mu tu, co si vyhlédne, vyfoukne někdo jiný. A nedej bože, když ho noví kamarádi neposlouchají, či dokonce odmítnou hrát jeho hru. Není divu, že se pak dítě zasekne a už se do školky netěší.
Výjimkou není pomočování či zvýšená teplota
A tak se může stát, že se během těch dvou měsíců vaše ratolest najednou nebude chtít sama oblékat, bude se dožadovat krmení, začne si stěžovat na bolesti břicha, hlavy… Dokonce se dítěti může objevit zvýšená teplota nebo přechodné noční pomočování.
Rozhodně však potomka nehubujte a nesnažte se na něj jít po zlém. Naopak mu buďte oporou a nezavírejte před jeho pocity oči. Respektujte, že je smutné nebo naštvané.
Co radí odborníci?
Jaké jsou další rady psychologů? Jak se chovat v situacích, kdy se cesta do školky stává učiněným peklem?
- Dejte dítěti najevo, že jeho pocitům rozumíte. Udělejte si čas na to, abyste svého drobečka vyslechli. Protože porozumění jeho pocitům může být prvním krokem k tomu, aby se situace co nejdříve začala zlepšovat. Zároveň ho ujistěte, že to určitě zvládne, že mu věříte. Zvýšíte tak jeho sebedůvěru. A rozhodně se vyhněte výhrůžkám typu: „Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne.“ Pokud tam má totiž prcek chodit rád, musí k ní mít kladný vztah.
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení proto neprotahujte. Ale ani neodcházejte narychlo nebo dokonce tajně či ve vzteku.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného. Oblíbený plyšák, hračka či polštářek vždy pomůže, je dítěti dobrou oporou.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny. Už jen to, že je ve školce bez rodičů, je pro prcka stresující. Netřeba přidávat další strach z toho, že když selže, odměnu nedostane. Samozřejmě nějakou drobnost za skvěle zvládnutý den mu dopřát můžete, nemělo by se to však stát pravidlem.
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti totiž dokáží rychle odhadnout váš případný strach. Více než kde jinde zde platí: zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti.
- Plňte své sliby! Když se předem s dítětem dohodnete, že pro něj přijdete po obědě, neměli byste to už měnit.
Všechno chce svůj čas
Každé dítě je jiné a každý se s novou situací popasuje po svém. I tak by zvykání na školku mělo být postupné. První den hodinu, druhý den o něco déle. Všechno chce svůj čas. Proto tohle tempo přizpůsobte dítěti, nikoli svým potřebám!
_tip_