Na dovolenou se vždy těšíme, slibujeme si zážitky, ale také odpočinek bez stresu. S blížícím se termínem odjezdu ovšem stres paradoxně narůstá. Může to být proto, že musíte sbalit vše potřebné do omezeného prostoru kufru auta nebo příručního zavazadla. Na nic nezapomenout, všechno vyprat, nakoupit, zaplatit pojištění… Jak docílit toho, aby se stres alespoň trošku zmírnil a vy se v den odjezdu necítila zralá v lepším případě na pobyt v lázních?
Sdílej článek
Krok 1: Chystání
Vymezte si dostatek času, abyste nemusela nic řešit na poslední chvíli. Jestli jste typ, který řeší věci tzv. za pět minut dvanáct, o to víc na sebe buďte přísná a začněte i s dvoutýdenním předstihem. Zjistěte si, jaké služby jsou k dispozici v místě dovolené, je pravděpodobné, že vám tím některé úkoly odpadnou.
Napište si rozpis
Co je potřeba nakoupit, nachystat a zajistit (i „detaily“ jako telefonní čísla na ubytování v místě, linky metra atp., pokud nejedete s delegátem). Úkoly si rozdělte s partnerem, a jestli už mohou něco obstarat děti, dejte úkol i jim. Nedělejte vše sama. Jestliže úkoly rozdáte „posádce“, spolehněte se na to, že je splní, s kontrolou to nepřehánějte, důvěřujte jim. Smiřte se s tím, že co nemáte s sebou, nepotřebujete (případně popřemýšlejte, jak situaci pohodlně vyřešit na místě).
Zmíněný rozpis je téměř vždy stejný, když si dáte práci s jeho sepsáním, uložte si ho do počítače a při každé další dovolené pouze aktualizujte a vytiskněte. Pak můžete pohodlně odškrtávat vyřízené položky. Do aktuálního seznamu si uveďte také data, kdy chcete mít jednotlivé úkoly hotové a myslete na to, že by bylo fajn jeden den před odjezdem už nechystat nic nebo pouze ladit detaily.
Krok 2: Balení
Také o tuto povinnost se s rodinou podělte. Manžel si jistě vše potřebné sbalí (případně může zajistit jiné úkoly, které vám ušetří čas na balení jeho šatů), děti to mohou vzít jako hru. Na vás pak bude jen vyřadit nadbytečné a přibalit nezbytné kousky. I při balení oblečení si předem sepište univerzální seznam, který uložte a vždy jen tisknete, stejně jako u předchozího bodu. Je to nesmírně praktické.
Pokud s sebou balíte potraviny, pravděpodobně je to váš úkol, zato cestovní pojištění, skládací gril nebo čtení na cestu partner jistě rád obstará.
Osvědčený tip je napsat si veškeré seznamy na letní i na zimní dovolené samostatně, pak vyberete ten, který je vzhledem k ročnímu období a typu dovolené potřeba. K dokonalosti můžete svou počítačovou složku dovést, nachystáte-li si seznamy podle toho, zda jedete do hotelu či kempu, na tuzemskou dovolenou nebo do zahraničí atp.
Je to sice trocha práce, ale jen jednou, později si pokaždé pogratulujete, že jste si na ni našla čas.
Krok 3: Den D
Den odjezdu trochu stresu přinese, nejste-li čistokrevný flegmatik, je to přirozené. Eliminovat ho můžete opět rozdělením úkolů a pomocí dobré organizace času. V tuto chvíli máte již vše nachystáno, stačí jen nastoupit do vozu nebo se dopravit na letiště a začít si užívat své vytoužené dny volna. Důležité je nezapomenout na zábavu pro děti, protože nudící se ratolest vám nedovolí ladit dovolenkový mód a cesta bude další stresor. Nejen zábavu přibalte, ale s ohledem na věk dětí také dostatek svačin a tekutin. Jedete-li vozem po „vlastní ose“, zadejte partnerovi, aby vytipoval cestou několik míst, kde můžete stavět a odpočinout si.
Závěrečné tipy:
- Miminko si cestu letadlem neužije a ze zahraniční dovolené si zážitky pamatovat nebude. Stejně se zabaví u rybníka na tuzemské dovolené. Pro vás to ovšem bude náročné na organizaci.
- Pes cestu v nákladním prostoru letadla také neocení, stejně jako vedro při dlouhé jízdě autem. Obzvlášť není-li zvyklý cestovat nebo jestli už má vzhledem ke svému věku nárok na pohodlí. Máte-li možnost nechat mazlíčka někomu na hlídání, využijte ji (radí milovnice psů na základě poslední zkušenosti).
- V příručním zavazadle by neměl chybět mj. toaletní papír a power banka.
_tip_