Dětská rádia na Pigy.cz

Jak zatočit s únavou

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Všichni do jednoho tohle určitě dobře znáte. Zkracující se dny nás nabádají k tomu, abychom zůstali zachumlaní v teple a pohodlí naší postele, a to nejlépe celý den. Samozřejmě není nic špatného na tom si jednou za čas takový „lazy day“ udělat a vůbec si to nevyčítat. Na druhou stranu potřebujeme fungovat v nějakém režimu, a proto vám přinášíme tipy, jak zatočit s podzimní únavou a nabrat energii.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ Ráno dělá den

Pokud jste milovníci kávy, určitě si ji dejte, ale nezapomeňte na fakt, že kafe dehydratuje, a proto abyste mohli přes den dobře fungovat a vyvážit tak dehydratující efekt kávy, dejte si ráno aspoň jednu sklenici vody.

Pokud kafe nepijete nebo chcete zkusit změnu, skvělým pomocníkem je matcha. Doporučuji udělat se sójovým mlékem jako matcha latte. Tento zázračný nápoj bude postupně celý den uvolňovat energii a vás tak nabudí ještě lépe než šálek kávy, který vás sice nakopne okamžitě, ale postupně energii ztrácíte.

2/ Buďte aktivní

I když máte pocit, že být aktivní je přesně to poslední, na co máte čas nebo chuť, pohyb v tuto dobu opravdu potřebujete nejvíc ze všeho. I když je člověk unavený a nechce se mu vůbec nic, pohyb vás dokáže nakopnout. Záleží na vás, jestli si cvičení nebo jinou aktivitu zařadíte do vašeho rozvrhu hned ráno, odpoledne nebo až večer. Každému vyhovuje něco jiného a je nejlepší najít režim, který bude sedět vám.

Během fyzické aktivity si pročistíte hlavu, můžete využít času, kdy jste sama se sebou, a pořádně si to užít. Uvolněné endorfiny s dopaminem pro vás budou doslova nakopávačem pro celý den.

3/ Čerstvý vzduch

Ať už spojíte fyzickou aktivitu s pobytem venku a půjdete se proběhnout do nejbližšího parku, nebo jen půjdete na krátkou procházku s dětmi do lesa, čerstvý vzduch bude mít pro vaše tělo i duši samé benefity. Čas strávený venku na vzduchu zlepší váš spánek, soustředěnost a jednoduše vám vyčistí hlavu od všech problémů. Odložit mobil a jít se kochat krásou přírody je totiž k nezaplacení.

4/ Kvalitní spánek

Klišé, které jste nejspíše jako jeden z bodů v takovém článku čekali. Nebudeme rozebírat, kolik hodin denně by měl člověk spát, to je dle mého názoru hodně individuální. Hlavně z pohledu drtivé většiny maminek není úplně zvládnutelné udržet si nějaký spánkový režim. V tomto bodu bych se raději zaměřila na to, co můžete udělat pro to, aby spánek byl kvalitnější.

Ačkoli si rádi třeba večer sednete na gauč, sjedete Instagram, Facebook a další sociální sítě, nejlepším řešením je alespoň půl hodiny před spánkem odložit mobil a všechna elektrická zařízení úplně bokem. Zkuste si doma udělat takové pravidlo, odložit telefony na jedno předem určené místo a večer se věnovat sobě, povídat si, přečíst si knížku anebo si zahrát třeba společenskou hru.

Dalším tipem je zajistit si teplotu a zatemnění místnosti. Je dobré místnost vyvětrat, ale samozřejmě tak, aby v ní nebyla úplná zima. Do místnosti se vám dostane čerstvý vzduch a nahradí ten starý, těžký a nedýchatelný.

Samozřejmostí je vyhnout se večer kávě, alkoholu (jedna sklenička vína ovšem neuškodí) a také černému čaji.

5/ Vyvážená strava

Tenhle bod nelze opomenout. Naše tělo potřebuje palivo, a tím je právě strava. Pro někoho je to strašák s velkým S, protože všude kolem nás jsou na sociálních sítích lidé, kteří perfektně vypadají a jí zdravě, ale co to ta vyvážená zdravá strava vůbec je? Za mě je to jednoduše balanc. Netrápit se tím, že jste si dala čokoládu nebo skleničku vína. Vždyť to děláme všichni.

Jsou ale určité komplexní potraviny, které je dobré našemu tělu dopřát. Jsou to například ořechy a semínka, veškeré ovoce a zelenina, avokádo, luštěniny, olivový olej a z koření je skvělá kurkuma a skořice, kterou si můžete posypat například kafíčko.

6/ Naplánujte si den

Pro milovníky plánování, mezi něž patřím i já, přináším na závěr svůj osobní tip, jak se udržet celý den v proudu. Napíšu si, co všechno potřebuji za daný den stihnout, a to mě drží v produktivní náladě, kdy mám jasně dané, co musím udělat. Jednotlivé „úkoly“ si potom odškrtnu, což mi udělá radost z toho, že jsem něco splnila, a jedu dál. Jasně, že někdy se stane, že nestihnu všechno, že se zaseknu u notebooku, s kamarádkou nebo se mi prostě najednou nechce, a tak to jednoduše přeplánuji na další den.

 

Soutěžní otázka

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor