Sůl nad zlato? U dětí tohle pohádkové rčení rozhodně neplatí. Naopak. Nadměrné užívání bílého ochucovadla může ratolestem zadělat na nemalé zdravotní problémy.
Sdílej článek
Sůl je pro lidský organismus životně důležitá – obsahuje látky, které jsou pro nás nezbytné. Tělo si ji neumí samo vyrobit, proto je potřeba ji přijímat zvenčí, tedy jídlem. Jenže jak se říká, všeho moc škodí.
Světová zdravotnická organizace doporučuje…
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by dospělý člověk měl denně konzumovat do pěti gramů soli, což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce, dětem předškolního věku stačí gramy tři.
Pro kojence a batolata do jednoho roku věku se nedoporučuje solit vůbec. Nemají totiž ještě dostatečně zralou funkci ledvin, které regulují hladinu sodíku v těle, a nadměrným příjmem soli hrozí riziko jejich přetěžování. Taková jsou doporučení. Skutečnost je ale bohužel jiná.
Vztyčený prst pediatrů
Ze statistik vyplývá, že každý Čech denně spořádá 16,5 gramů soli. Dospělí tak mají její příjem třikrát vyšší, děti dokonce až čtyřikrát. Proto není divu, že pediatři mají varovně vztyčený prst. Upozorňují, že už u dětí školního věku v důsledku konzumace příliš slaných jídel často diagnostikují vysoký krevní tlak, návykem na slanou chuť také sílí potřeba pití sladkých nápojů, což může vést k obezitě.
Skrytá sůl číhá téměř všude
Kdy a jak se solením u dětí začít? Jak už bylo zmíněno, příkrmy pro děti do jednoho roku nesolte vůbec. Až poté lze sůl do stravy zařadit, ale jen ve velmi malém množství.
Důležité je také mít stále na paměti, že sůl obsahují už samotné potraviny, zhruba pětasedmdesát procent denní dávky. Třeba takový chléb a cereálie jsou jedněmi z hlavních zdrojů skryté soli, o uzeninách, tavených sýrech, kečupu, různých bujónech a jiných průmyslově zpracovaných potravinách se netřeba rozepisovat.
Na slané pochutiny si dětský jazýček rychle zvyká
Pokud tedy dbáte na zdravý dětský jídelníček, volte na snídaně a svačiny pečivo méně slané, tavené sýry vyměňte za domácí pomazánku z kvalitního margarínu a zeleniny, salámy kupujte opravdu zřídka, radši dětem dopřejte šunku s nízkým podílem soli.
Omezte (nebo se lépe úplně vyvarujte) nákupu jídel ve stáncích a provozech rychlého občerstvení. A jestli chcete být skutečně důslední, tak svým dítkám nedopřávejte ty lákavě slané pochutiny, jako jsou právě brambůrky, oříšky, popcorn atd., na které si jejich jazýček nebezpečně rychle zvyká.