Je naprosto jasné, že rodiče pro své děti chtějí to nejlepší. Jakožto ponaučení životem také vědí, že určitě není na škodu mít zdravé sebevědomí – být sebejistý v určitých okolnostech a nebát se prosadit. Ačkoli se občas může zdát, že sebevědomý člověk je namyšlený, není tomu tak. Zdravé sebevědomí je něco, co bychom měli budovat, a vy můžete pomoci svým dětem již od začátku.
Sdílej článek
Zaměřte se na sebe!
Určitě jste si všimli, že děti často opakují po svých rodičích či blízké rodině. Prostě a jednoduše jsou takovým odrazem dospělých, kteří se pohybují kolem nich. Opakují slova, dělají stejné pohyby a také sdílí pocity. Snadno na ně totiž přenesete hněv, radost, cokoli… Takže jestliže nemáte sebedůvěru, neustále se něčeho bojíte, nadáváte, vidíte věci pesimisticky, vaše dítě to bude mít stejně. Jste pro ně jediným vzorem a musíte jít příkladem, nikoho jiného totiž před sebou nevidí. Zkuste se před zrcadlem chválit, a ne se jen kritizovat, mít radost z maličkostí, věřit si. Uvidíte, že se zlepší život nejen vám, ale i vašemu dítku.
Ukažte, že jste tu pro ně
Stává se vám, že odbýváte své děti, když něco potřebují? Nedělejte to. Buďte vždy připraveni jim pomoci, být pro ně oporou, vyslechnout je, když je něco trápí nebo když jsou z něčeho nadšení.
Představte si situaci, kdy někomu něco vyprávíte, máte z toho obrovskou radost a dotyčný místo toho, aby s vámi sdílel vaše pocity, třeba jen hledí do telefonu. Asi vás to nadšení rychle přejde a budete se cítit bezcenní, protože vás neposlouchá, je to tak? Děti své pocity prožívají ještě intenzivněji. Vždy jim prostě dokazujte, že jsou pro vás důležití, a když budou chtít něco říct, naslouchejte.
Realita je občas náročná
Důležitá je také schopnost dívat se na sebe i na svět realisticky. Samozřejmě mít určité cíle a sny je naprosto v pořádku, je ale nutné si uvědomit nejen své silné stránky, ale i ty slabé. Zkusit rozvíjet to, v čem je dítě dobré a vyniká. Rozhodně dítě nekritizujte. Jedna věta či slovo totiž vaši ratolest může poznamenat klidně až do dospělosti, kdy se bude z následků jen těžko dostávat. Vždy se snažte být podporou. Když něco nepůjde, neházejte flintu do žita. Už jenom snahu se v něčem zlepšit odměňujte. Protože, co si budeme nalhávat – i my sami občas potřebujeme slyšet slova uznání.
Chybovat je lidské
Děti jsou často zvědavé a při svých výzkumných výpravách tu a tam něco shodí nebo udělají nepořádek. Samozřejmě nešťastnou náhodou. V případě, že jste výbušnější povahy, zkuste se napřed rozdýchat a potom až jednejte. Je totiž naprosto běžné, že se něco nepodaří a nevyjde tak, jak má. Dítě udělalo chybu a vy akorát můžete dát radu, jak to udělat příště, aby se nestala další nehoda. Později totiž může vaše dítě ze školy přinést špatnou známku, protože se spletlo – ale platí tu stejné pravidlo – chybovat je naprosto přirozené a nikdo nejsme dokonalý. Proto vysvětlujte, jak se s chybami v životě vypořádat a dodávejte kuráž.