Slovo imunita je v poslední době skloňováno ve všech možných tvarech. O imunitě slyšíte z každé strany, jeden si na ni stěžuje a druhý si ji nemůže vynachválit. K tomu, aby naše tělo fungovalo co možná nejlépe, je imunita důležitým faktorem. V dnešním článku se podíváme na to, jak cvičením jógy můžete imunitu podpořit.
Sdílej článek
V základní definici je imunita schopnost našeho těla reagovat na negativní vlivy přicházející z vnějšího, ale i vnitřního prostředí. Je to celkový soubor mechanismů, který se stará o naše tělo. V prodejnách, na internetu, v reklamách a na dalších místech se můžete setkat s nespočtem výrobků na podporu imunity. Samozřejmě existují bylinky, čaje, vitamíny a další vychytávky, kterými můžete vaší imunitě pomoci. Dalším, velmi důležitým faktorem, na který spousta lidí zapomíná, je naše duševní zdraví. Díky cvičení jógy se v těle uvolňují takzvané hormony štěstí. No a když si spojíme jedna a jedna, vyjde nám, že praktikováním jógy si můžeme zlepšit imunitu. Tady vám dáme tipy na pár pozic, které můžou pomoci při honbě za lepší imunitou.
Pozice hory
Postavíte se na začátek podložky tak, aby se vám dotýkaly palce a paty jste měli lehce od sebe. Váhu celého těla rozprostřete po celé ploše chodidel. Narovnejte se, jak nejlépe umíte. V této pozici pozorujte svoje uzemnění skrze svoje chodidla. Je výborná na dodání sebevědomí, energie a chvilku „vypnutí“. V této pozici si můžete pohrát s postavením. Můžete ji využít a protáhnout se ze strany na stranu s propnutýma rukama nad hlavou se spojenými dlaněmi a propletenými prsty. Je to ideální způsob, jak začít sestavu. Dopřejte si chvilku v této pozici.
Pozice kobylky
Jedná se o záklonovou pozici vleže na zemi. Začněte tak, že si lehnete na břicho, hlavu opřete o bradu, pohled míří dopředu. Jemně nadzvednete pánev, natažené ruce dáte do třísel a propletete prsty. S nádechem se snažte zvednout natažené nohy od podložky. V pozici zůstanete se zadrženým dech a s výdechem vracíte nohy zpět do podložky. Tento cvik není úplně jednoduchý, ale s tréninkem se vám nohy podaří od země zvednout výš a výš.
Každopádně můžete ještě zkusit lehčí variaci tohoto cviku, a tou je poloviční kobylka, u té začínáte úplně stejně vleže s bradou na zemi. Zvednete levou nohu postupným zatínáním svalů v dolní části zad. Opíráte se o levou ruku a pravá část těla je nehybná. Nahoře se na chvíli zastavíte a vrátíte nohu zpět. Opakujete na druhou stranu. Dbejte na to, aby vám pánev zůstala, kde má, a netočila se nebo se výrazněji nenadzvedávala.
Pozice kobylky a pozice poloviční kobylky posiluje váš nervový systém, masíruje podbřišek a orgány v něm. Dobře působí na krk a šíji. Zvyšuje pružnost páteře v bederní oblasti a stimuluje zažívací systém a přídatné žlázy. Zlepšují činnost slinivky břišní, jater a střev.
Nízký výpad
Pravým chodidlem dokročíte mezi dlaně, které máte opřené o zem. Chodilo míří kolmo vzhůru, zvednete trup, otevřete hrudník a vzpažíte. S výdechem přecházíte do jemného výpadu. Hlídejte si zejména pravé koleno, aby vám nevybočovalo do strany. A opakujte na druhou stranu.
U tohoto cviku se krásně protáhnete a rozproudíte krev v celém těle. Vydržte na každé noze alespoň 30 sekund až jednu minutu a ásanu dobře prodýchejte.
Pozice prkna
Klekněte si na kolena a opřete se o dlaně. Aktivujte břišní svaly tak, že máte rovná záda ve vodorovné pozici vůči podlaze. Nohy narovnejte v kolenou a zároveň otočte prsty na nich proti podložce tak, že pozice bude připomínat přípravu na klik. Zatlačíte rovnoměrně do všech deseti prsů a vytočíte vnitřní stranu loktů dopředu. Zatáhnete spodní část břicha, abyste zabránili tomu, že vám spadnou boky. Zatlačte paty dozadu, a přitom táhněte hrudník dopředu, abyste si maximálně prodloužili páteř. V této pozici vydržte. Pokud máte slabá zápěstí, opřete se o předloktí.
Tato pozice je nejen výborná na zpevnění středu těla, ale také zlepšuje prokrvení a rozvíjí koncentraci.
Rotace vsedě
Zůstaňte v pohodlném sedu, položte si pravou ruku na zem na pravý bok. Položte si levou ruku na vnější stranu pravého kolene, nadechněte se a trochu se vyrovnejte. Poté, zatímco budete postupně vydechovat, využijte umístění svých rukou jako „páky“ k tomu, aby vám pomohly vytočit trup kousek dál. Vydržte alespoň pět nádechů a poté opakujte na druhou stranu.
Tato pozice má obrovské výhody. Vytahuje z těla toxiny a stimuluje trávicí soustavu. Proto je dobré nejprve otáčet tělo na pravou stranu a poté na levou, abyste cvičili v souladu směru trávicího procesu.
Pozice svíčky
Tuto pozici známe snad všichni. Vychází z lehu na zádech, zvedete tělo a nohy vzhůru, podepřete si tělo těsně nad pasem a vyrovnáte nohy s tělem. Nohy máte propnuty, chodidla flexovaná. V této pozici není doporučeno mluvit, protože vám to může namáhat štítnou žlázu.
Pozice má velkou řadu benefitů, jako je například odstranění únavy, harmonizace nervového systému, odstranění migrén a nespavosti, zlepšení oběhu krve, prevence varixů a celkové zvýšení imunity. Jednoduše úžasná pozice na závěr.