Kdy zavést kapesné, v jaké výši a jak často vyplácet? Naučte své děti správně hospodařit s penězi.
Sdílej článek
Podle všeobecně rozšířeného názoru by se mělo s vyplácením kapesného začít až s nástupem do první třídy. Vzhledem k tomu, že takto malé děti nemají o světě financí ponětí, rády utrácejí především za cukrovinky. Stejně tak je lepší vyplácet kapesné v týdenních intervalech, aby neutratily všechny peníze ihned na začátku a do konce měsíce neškemraly u kamarádů nebo prarodičů o drobné.
Kolik a jak často
Výše částky závisí na domluvě a finanční situaci rodiny, zpravidla se pohybuje mezi 10 až 50 korunami za týden. Díky nově získané finanční nezávislosti se tak děti začínají postupně učit zacházení s penězi.
Na druhém stupni základní školy je lepší vyplácet kapesné již měsíčně, děti si rády kupují nejen jídlo, ale i oblíbené časopisy nebo si šetří na vytouženou hračku, počítačovou hru či tenisky z reklamy.
Mluvte doma otevřeně o finanční situaci
Řešte spolu například peníze na nákup jídla nebo cenu za nový gauč. Děti by měly vědět, že peníze nerostou na stromech nebo v bankomatu, a rodiče musí pilně každý den pracovat. Společné rozhodování o velkých finančních výdajích pomůže dětem přemýšlet nad penězi komplexněji.
Naučte děti hospodařit s penězi
Při výplatě kapesného u starších dětí počítejte již s výdaji za obědy, jízdné nebo mobilní telefon. Pokud utratí peníze hned a potřebují další, raději jim peníze půjčte s tím, že vám je postupně splatí. Je to lepší způsob než je dotovat druhým kapesným v jednom měsíci. Naučí se lépe hospodařit a přemýšlet dopředu. Je dobré, aby si jednou za čas uvědomily, co a za kolik si koupily a na čem by mohly ušetřit.
_tip_