Tisíce světel, vůně svařeného vína, čtrnáctimetrová otáčivá pyramida s figurkami, domečky, kde si můžou děti upéct cukroví, zahrát společenské hry či vybarvit postavičku zvanou Švestáček. To vše najdete na drážďanském náměstí Almarkt, které se na sklonku roku přemění ve vánoční trhové městečko, jemuž se už přes půl tisíciletí říká Striezelmarkt. Určitě stojí za návštěvu!
Sdílej článek
Drážďanský vánoční trh patří k nejstarším a nejznámějším v Německu. Vznikl už ve středověku, kdy majetní měšťané obdarovávali chudinu svátečním pečivem – takzvanou štólou, které se původně také říkalo štrýcl (striezel). A právě po něm byl trh kdysi pojmenován. Tradice Striezelmarketu, neboli štólového trhu, započatá v roce 1434 se uchovala až dodnes a pořádně se rozrostla.
Jídelní lístky v češtině a nápisy Veselé Vánoce
Drážďanské trhy každoročně začínají koncem listopadu a končí před Štědrým dnem. Letos to je od 29. 11. do 24. 12. V České republice je Striezelmatkt velmi oblíbený, proto není divu, že prodejci na své stánky s občerstvením připravují jídelní lístky v češtině a mezi turistickými průvodci v infocentru nechybí ani ty v našem jazyce.
Celému trhu dominuje dvacet metrů vysoký vánoční stromek, trůnící v samém středu náměstí, který se do plné krásy zahalí až v pozdním předvánočním adventu.
Největší otáčející se dřevěná pyramida na světě
Dalším typickým znakem drážďanských trhů je obrovská otáčející se šestistupňová vánoční pyramida, kterou díky své výšce necelých patnácti metrů rozhodně nelze na náměstí přehlédnout. Patří mezi největší svého druhu na světě.
Pyramida je vyrobena z krušnohorského dřeva a tím symbolizuje tradiční řezbářské umění na saské straně Krušných hor. Třetí adventní víkend se koná na Striezelmarktu slavnost pyramid, na které „ožívá“ přes čtyřicet nejrůznějších dřevěných pochodujících figurek.
Šeptající vánočka
Dalším symbolem místních trhů je drážďanská štola, které tu je dokonce věnován jeden z festivalů. Letošní slavnost štoly tu proběhne v sobotu 9. 12.
Štole se tu také říká šeptající vánočka. To proto, že při rozkrojení musí být rozinky tak blízko u sebe, aby si prý mohly špitat. Historie štoly sahá rovněž až do středověku, kdy vánočka byla jen postním církevním pečivem uhněteným z mouky, vody a kvasnic, a místo másla se musel používat pouze olej.
Dnešní štola se peče v nejrůznějších velikostech ve formě jako obyčejná buchta. Drážďany na ni mají dokonce patent a licenci na ni vlastní zhruba sto padesát místních pekařů. Originální drážďanskou štolu poznáte podle zlaté pečetě s chráněným logem Dresdner Christstollen.
Obří štola putující na voze taženém koňmi
Christstollen pro zmíněnou slavnost váží zhruba čtyři a půl tuny, dlouhá je většinou přes čtyři metry, široká necelé dva a vysoká skoro metr. Během slavností putuje v průvodu na voze taženém koňmi okolo drážďanských pamětihodností a končí na náměstí Altmarkt. Zde ji královští dvorní pekaři rozkrájí replikou nože Augusta Silného a do posledního kousku rozdělí mezi návštěvníky.
Zkrátka nepřijde ani ten, kdo tuhle slavnost propásne. Na náměstí je totiž útulné pekařství, kde si každý může štolu koupit. Tato kalorická bomba se v adventní čas rovněž prodává snad ve všech drážďanských kavárnách jako zákusek ke kávě.
Švestáček má přinést štěstí
Dalším symbolem drážďanského vánočního trhu je i postavička ze švestek – Pflaumentoffel neboli Švestáček. Symbolizuje kominíčka, který by vám měl přinést štěstí. Pro nejmenší návštěvníky tu je dokonce přichystaný Pflaumentoffelův domeček. Děti si v něm tuto slavnou postavičku můžou vybarvit, lze koupit i tašku s obrysem Švestáčka.
Pro děti je každoročně na náměstí také přichystaná voňavá pekárna, kde si ratolesti samy vánoční cukroví upečou.
Pokud stále váháte, kam letos na vánoční trhy vyrazit, zkuste právě ten drážďanský!
_tip_