Po prvním či druhém očkování? Až bude mít rozum? Píchnout nebo nastřelit?
Sdílej článek
Většina maminek automaticky počítá s tím, že nechají své dceři nasadit náušnice v raném věku, aby si to co nejdříve odbyly, nebály se bolesti a mohly sekat parádu. Kdy je vhodný okamžik a jaké jsou možnosti?
Náušničky co nejdříve po narození
Ušní lalůček je měkký a poddajný. Musíte počítat s možností zavlečení infekce do místa vpichu, zvláště když si děti samy často šahají na obličej a tahají se za ouška. Léčba může být zdlouhavá a skončit vyndáním náušničky a nežádoucím zarostením dírky.
Po prvním či druhém očkování
Nejvhodnější čas nastává po očkování. Lalůčky jsou pořád velmi měkké a jejich tvar se už bude měnit jen nepatrně. Dítě samo drží hlavu a aplikace je tedy jednodušší. I v tomto období hrozí infekce, zvláště v případě, že v danou dobu přestáváte kojit. Díky mateřskému mléku funguje dětská imunita o trochu lépe. Po nástupu příkrmů chvíli trvá než tělo miminka začne samo tvořit adekvátní protilátky.
Až bude mít rozum
Mnoho maminek volí modernější přístup a uši nechává píchat až ve chvíli, kdy si holčička sama řekne. Ve velké části případů stejně náušničky pořizujete, protože je dcerka vidí u vás, kamarádek nebo spolužaček ze školky a myslí si, že by je žena měla nosit. Poranění se hojí rychleji, děvče ví, že si na ouška nesmí chvíli šahat.
Píchnout nebo nastřelit?
U lékaře si můžete vybrat, zda píchnout tradičně jehlou nebo nastřelit. V obou případech platí bezpodmínečně sterilní prostředí, desinfekce a rukavice. Nejprve náušničky z chirurgické oceli, po zahojení pak vyměnit za zlaté (u zlatých pozor na alergickou reakci na různé příměsi, nejčastěji nikl).
Nezapomeňte se o ranku dobře starat. Pravidelně ji potírejte desinfekcí a pohněte náušnicí, aby nezarostla. V případě silně zabarveného vytékajícího moku vyhledejte lékaře.