Dětská rádia na Pigy.cz

Kempování s dětmi. Propadnete i vy letnímu trendu?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Neláká váš čtyřhvězdičkový hotel s all-inclusive, ani přeplněná pláž obřího resortu? Jste rádi ve spojení s přírodou a nějaký ten pavouk či troška nepohodlí vás z míry nevyvede? Pak bude kempování pro vás přesně to pravé.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Kempovací boom

Kempování v posledních letech zažívá boom. Už dávno se totiž nemusí jednat o pokus o spaní v přeplněném hlučícím kempu, kde opilci do noci vyřvávají Niagaru, záchod se nedá použít a ráno si mažete paštiku na oschlý rohlík. V současnosti je z čeho vybírat, kempy jsou opravdu na výši, vybavení se s dobou před mnoha lety nedá srovnat a různé kempovací vychytávky vám pobyt opravdu zpříjemní. Dnešní kempy se hemží krásnými karavany, obytnými vozy, v módě je glamping (tedy luxusní kempování). Naše rodina ale přece jen kempuje více tradičně. Máme normální auto, obří stan, spacáky a karimatky. A kempovali jsme i s miminky. Jak tedy na to a co se nejlépe osvědčilo?

Vyberte si správný kemp

Pokud máte menší děti, nejspíš vám půjde o to, abyste se v noci vyspali a aby si děti mohly pohrát třeba na hřišti. Například tento webový rozcestník nabízí databázi mnoha kempů po celé České republice a snadno si vyfiltrujete tipy kempů, které zajímají právě vaši rodinu. Doporučuji také věnovat chvilku recenzím kempů na googlu, i tam se leccos dozvíte. Některé kempy výslovně zmiňují, že je vyžadován noční klid, recenze pak napoví, zda jsou majitelé při vyžadování úspěšní.

Vhodné vybavení

Jestliže disponujete velkým stanem, nejspíš můžete menším dětem vzít cestovní postýlku a klasickou deku. My se ale domníváme, že lepší cestou (která navíc zabere méně místa) je pořídit dětem nafukovací matraci či karimatku a kvalitní pohodlný dětský spacák.

Možná se vám zdá, že kupovat dětský spacák je zbytečnost a stačí standardní dospělý, to však není až tak pravda. Lidské tělo si musí svůj spacák „vyhřát“, aby spalo v teple, a pokud dítěti zbývá v dospěláckém spacáku spousta místa, na vyhřátí vydá zbytečně mnoho energie. Některé z dětských spacáků jsou rostoucí a dají se různě přizpůsobit což je podle nás ideální řešení. Spací pytel dále vybírejte podle toho, v kterém ročním období hodláte kempovat a zda je dítěti věčně zima, či se spíš každou noc odkopává. Podle toho zvolte teplotní komfort.

Nafukovací matrace nebo samonafukovací karimatky jsou velmi pohodlné, nevýhodou je, že pokud je vytáhnete ze stanu ven, hrozí jim propíchnutí. A divili byste se, kolik jich po čase začne ucházet. Pěnová karimatka vydrží vše, ovšem s pohodlím je to horší. Na druhou stranu, podle našich zkušeností se na nich dětem spí dobře, spíš starší ročníky pak mohou mít ráno jistý problém s hybností.

Praktické vychytávky

Někteří naši kempoví sousedé zejména ze západních zemí vypadali, že se přestěhovali rovnou s celým obývacím pokojem. Stolu vévodila váza s květinami, vedle byl stoleček na mikrovlnnou troubu i kávovar. My jezdíme trochu víc nalehko.

Dnes jednoduše pořídíte kempovací židle, stůl, přizpůsobené nádobí i praktické organizéry do stanu. Nezapomeňte na baterky a čelovky pro snazší orientaci po setmění. Hodí se také repelenty a svíčky odpuzující komáry, někdy ovšem nepomůže ani to. I když menší děti zvládnou už i chození na záchod, přibalte nočník, ať v noci nemusíte vybíhat, někdy bývají toalety proklatě daleko. Nejspíš využijete také kempingovou deku pro hraní na zemi, polštářek pro pohodlnější spaní, šňůru na prádlo s kolíčky a sekerku, protože buřty u táboráku v kempu chutnají prostě nejlíp.

Zkouška kempování nanečisto

Pokud chcete vyrazit kempovat s miminkem nebo batoletem, ale nejste si jistí, zda noc ve stanu zvládne, vyzkoušejte si nejprve kempování nanečisto třeba na zahradě u babičky nebo kamarádů. Noc, kterou batole prokřičí, nechcete v kempu zažít ani vy, ani batole, ani vaši sousedé.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor